راههای سریع و آسان تشخیص عسل طبیعی + فیلم و عکس

تشخیص عسل طبیعی

راههای مختلفی برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد که در این مقاله سعی میکنیم انواع روشهای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی را برای شما بیان کنیم . برای خرید عسل طبیعی اصل و با  ضمانت میتونید از طریق همین سایت اقدام کنید .

۶ راه‌ برای تشخیص عسل‌ طبیعی از تقلبی

تشخیص عسل طبیعی

روش اول برای تشخیص عسل طبیعی:

ریختن عسل در آب سرد : چنانچه مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، عسل طبیعی حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسلهای تقلبی سریع در آب حل می‌شوند. و این یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

تشخیص عسل طبیعی

روش دوم برای تشخیص عسل طبیعی:

رس زدن (شکرک زدن) عسل : رس زدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته‌نشین شده و رس می‌زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور شده و عسل مانند روغن نباتی سفت می شود.

تشخیص عسل طبیعی

روش سوم برای تشخیص عسل طبیعی:

مزه کردن: عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد (از راههای تشخیص عسل طبیعی ) و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه طبیعی است.

عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل.

تشخیص عسل طبیعی

روش چهارم برای تشخیص عسل طبیعی:

عطر و بوی طبیعی : اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش بو و رایحه مطبوع عسل طبیعی را می توانید کاملا استشمام کنید. و از این راه میتوانید در تشخیص عسل طبیعی استفاده کنید

تشخیص عسل طبیعی

روش پنجم برای تشخیص عسل طبیعی:

عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می‌شود و پس از مصرف سریعا ایجاد انرژی می‌کند، در حالیکه عسل غیرطبیعی طعم آبنبات می دهد.

تشخیص عسل طبیعی

روش ششم برای تشخیص عسل طبیعی:

استفاده از ابزارهای بدن برای تشخیص عسل طبیعی: به گفته یکی از کارشناسان عسل طبیعی:

چنانچه شخصی با چشمانش شکل ظاهری عسل را ارزیابی کند ، با بینی‌اش آن را بو کند ، با زبانش آن را مزه مزه کند، اگر باب طبعش بود و اگر عطر و طعم گلها را داشت، این عسل، عسل طبیعی و واقعی است و از راههای تشخیص عسل طبیعی است

 

 

تشخیص عسل طبیعی با کبریت

یکی از روش های متداول برای تشخیص عسل طبیعی و تقلبی، استفاده از کبریت است

متأسفانه در بازارهای امروزی خرید و فروش عسل تقلبی، عسل هایی تغذیه شده با آب و شکر رواج پیدا کرده و تشخیص عسل طبیعی را مشکل است

برخی عسل های تولید شده از انواع موادی چون گلوکزهای تجاری و یا مواد نشاسته دار و بدون دخالت زنبورعسل تولید شده است. که به هیچ عنوان مصرف آنها توصیه نشده است.

در این بازارها ، تشخیص عسل طبیعی از تقلبی توسط افراد عادی، به سختی ممکن است . هر چند که روش های متعددی برای شناخت عسل طبیعی وجود دارد و تمامی این روش ها هیچکدام به طور کامل دارای اطمینان صددرصدی نمی باشد، یکی از این روش های تجربی برای تشخیص عسل با کبریت است.

شما در این روش در ابتدا سر کبریت را آغشته به عسل میکنید و کبریت افروخته‌ای را زیر کبریت آغشته به عسل قرار می دهید تا روشن شود. اگر پس از روشن شدن شما بوی شکر سوخته را استشمام کردید و یا بر روی قسمت گوگردی کبریت، گرد سفید رنگ و یا حباب تشکیل شد، به طور قطع عسل تقلبی است.

 

البته تمامی روش‌های مطرح شده برای تشخیص عسل طبیعی یا تقلبی بودن ، روش هایی تجربی بوده و نمی‌توان بطور قطع به آن اکتفا کرد.

امروزه تنها آزمایشگاه های تخصصی و کنترل کیفی مواد غذایی هستند که به آسانی، تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را مشخص می‌کنند

امروزه خوشبختانه تولیدکنندگان معتبر عسل ایرانی، توانسته اند با مجهز بودن به تمامی استانداردهای خوب و با کیفیت در آزمایشگاه ها ، عسلی خالص و با مرغوبیت بالا با ارائه برگه آزمایش، روانه بازار کنند

بهترین روش خرید عسل طبیعی در بازارهای امروزی، شناخت فروشنده معتبر عسل طبیعی است که می‌تواند خریدی بدون دغدغه را برای شما به ارمغان بیاورد.

سایت دکتر گیاهی فروشنده عمده انواع عسل طبیعی و خالص تک گل و چند گل در کشور است

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی (موم عسل طبیعی)

موم زنبور عسل خالص است و عطر و طعم خاصی دارد که یادآور طعم عسل می‌باشد در صورتی که موم‌های ناخالص فاقد عطر و طعم مناسب هستند. موم و پارافین از آب سبکترند و از الکل سنگین‌تر . موم طبیعی و خالص داخل محلول آب و الکل می‌رود و اگر ناخالص باشد روی سطح آب و الکل شناور می‎ماند. و یکی ار تکنیک های تشخیص عسل طبیعی است

تشخیص عسل طبیعی

موم مصنوعی در عسل‌های زنبورندیده!

افزودن شکر، شربت قند و سایر ترکیبات، عسل و طعم آن را تحت تاثیر قرار می دهند. و تشخیص عسل طبیعی را با مشکل مواجه میکند

همچنین افزودن فروکتوز ،شکرک زدن را به تاخیر می اندازد

افزودن شربت ذرت به عسل هم تقلب دیگری است که امکان تشخیص عسل طبیعی را برای مصرف کننده را بسیار مشکل میکند

امروزه موم به شکل صنعتی هم تولید می شود تا انرژی زنبور، صرف تولید موم نشود و به همین دلیل، تولیدکنندگان عسل‌های تقلبی ، با ریختن عسل مصنوعی روی موم مصنوعی روی آن را پر می‌کنند و از عسل درون ظروف شیشه‌ای همراه با موم، اغلب افراد را با این باور که وجود موم در عسل یکی از دلایل تشخیص عسل طبیعی است گمراه میکنند

 

تشخیص عسل طبیعی

چگونه تشخیص عسل طبیعی کنیم؟

عسل یکی از مقوی ترین خوراکی هاست. تشخیص طبیعی بودن عسل یکی از دغدغه‌های مصرف کنندگان است. شما با روش‌های زیر تا حدودی می‌توانید تشخیص عسل طبیعی را کنید:

برای اطمینان از اصل و طبیعی بودن عسل ( تشخیص عسل طبیعی ) باید چند نکته از جمله : میزان ساکاروز، قند قبل و بعد هیدرولیز و دیاستاز (تست عسل حرارت ندیده) در آزمایشگاه ها آنالیز شود و بر اساس استانداردهایی که وجود دارد، مشخص شود که عسل در چه رده‌ای است

در جواب آزمایش‌ها مشخص می‌شود که عسل در رده عسل کاملا خالص، عسل تغذیه نشده از زنبور، کم تغذیه شده و زیاد تغذیه شده قرار دارد یا اینکه تمام عسل، صنعتی است و بدون زنبور تولید شده است.

 

راهکارهای تشخیص عسل طبیعی – از کجا بفهمیم عسل طبیعی است

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی شل است

عسل طبیعی بدون شکر است و بیشتر برای درمان بیماری ها استفاده می شود، که برخلاف تصور مردم، نسبتا شل است. ( تکنیک تشخیص عسل طبیعی )

عسلی که زنبور تولید کننده آن شکر نخورده باشد، شل است؛ و این به این دلیل وجود قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز است ، در صورتی که اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید است به دلیل نوع مولکول ها به هم گیر می‌کنند و به همین دلیل عسل یک مقدار سفت تر از حالت عادی می شود.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی به سختی در آب سرد حل می شود

یک قاشق عسل را اگر درون یک لیوان آب سرد بریزیم، به ته لیوان رفته و ته نشین می‌شود و به سختی در آب سرد حل می شود؛ ولی عسل‌های صنعتی قبل از رسیدن به ته لیوان از هم باز می شود. و با این روش تشخیص عسل طبیعی از خریدتون مطمئن میشوید

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی شکرک می زند

عسل طبیعی حتما شکرک می زند اما عسل غیرمرغوب شکرک نمی زند؛ البته شکرک زدن شرایطی دارد.

در شکرک زدن عسل زمان و شرایط نگهداری بسیار مهم است؛ به عنوان مثال عسل طبیعی گل جعفری، یک ماه بعد از خارج شدن از کندو شروع به شکرک زدن می کند و برخی از عسل های جنوب مانند عسل قنقال بعد از دو سال ، شروع به شکرک زدن می‌کنند

 

وی یادآور شد: عسل طبیعی بر اساس نوع گل، دارای خواص مختلفی است و در حال حاضر از عسل طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود؛ بنابراین لازم است مردم برای حفظ سلامتی مصرف این ماده غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

چگونگی تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ؟

در بازار ایران عسل به‌رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای روشن و تیره، به‌رنگ عقیق یا سرخ مایل به زرد، سبز یشمی و … است؛

عسل خوب و بد و انواع آن

ابن‌سینا می‏‌گوید : « عسل بسیار خوب آن است که کاملاً شیرین و خوشبو بوده و رنگش متمایل به سرخی باشد». کیفیت و اثربخشی عسل خوب و طبیعی چندین برابر عسل نامرغوب و مصنوعی است.

عسل مصنوعی استفاده نکنید و به‌ جای آن، برای تغذیه انواع شیره‌ها و شهدهای طبیعی دیگر مانند شهد خرما و شیره انگور و کشمش را به سفره غذائی خود اضافه کنید بهتر است.

عسل خوب و طبیعی را زنبور با وحی الهی برای شما تهیه کرده اما عسل تقلبی را شیادان با وسوسه‌های شیطانی و برای سودجویی ظاهری تهیه کرده‌اند. که تشخیص عسل طبیعی کار آسانی است در برابر اینها.

بهترین عسل، عسلی است که زنبور آن هم زیستی طبیعی و بدون دخالت انسان داشته است. زنبور ها در کوهستان‌ها، شکاف صخره‌ها و درخت‌ها، لانه ساخته و کارخانه عسل‌سازی خود را بدون مراقبت و دخالت انسان ترتیب می‌دهد. که تشخیص عسل طبیعی کوهستان با روشهایی که گفته شد بسیار آسان است. نمونه این عسل‌ها را افراد باتجربه در صخره‌نوردی جمع و در بازارها عرضه می‌کنند. قیمت این عسلها، به‌دلیل محدودیت آن و دشواری گردآوری آن، بسیار بالاست.

برای خرید این نوع عسل ، حتماً به افراد مطمئن مراجعه کنید. بعضی وقت شیادان با افزودن قیمت کالای نامرغوب مردم را فریب می‌دهند و تشخیص عسل طبیعی را مشکل میکنند

عسل خوب، عسلی است که زنبور آن را زنبورداران پرورش می‌دهند و آن را در کندوها و اقلیم‌های مناسب نگه‌داری می‌کنند و زنبور با تغذیه طبیعی، به تهیه عسل اقدام می‌کند.

تشخیص عسل طبیعی

عسل نامرغوب و تقلبی، به دو روش تهیه می‌شود؛

در روش نخست، زنبور همچنان در فرآیند تولید دخالت دارد. در این روش به‌جای تغذیه طبیعی زنبور، به آن ترکیبی از مواد غذائی مصنوعی می‌دهند و زنبور با وجود این تغذیه غیرطبیعی، با پردازش طبیعی محصول خود را عرضه می‌کند. که شما میتوانید با روشهایی که گفته شد از تشخیص عسل طبیعی استفاده کنید.

در روش دوم، مقداری از عسل خوب و طبیعی، با مواد شیرین دیگری مانند شیره انگور، شیره خرما، شیره کشمش، توت و… یا ترکیبی از مواد گلوکزی مثل آب و قند، قند و آب‌میوه‌ها، عسلک و… مخلوط می‌کنند. و این مورد هم با تشخیص عسل طبیعی قابل اجراست

بدترین نوع عسل، چیزی است که ۱۰۰ درصد مصنوعی است و یک شهد تقلبی است. در این روش، شهد تقلبی متشکل از مواد گلوکزی را که از انواع شهدها، شربت‌های قند، آبمیوه‌ها، شیره نیشکر و یا میوه‌هایی مانند خرما، خربزه، هندوانه، کدو، توت و… را با تغلیظ آب به‌طریق مصنوعی و صنعتی تهیه می‌کنند.

تشخیص عسل طبیعی

روش شناسایی و تشخیص عسل طبیعی و مرغوب

تنوع عسل خوب و مرغوب در اقلیم‌های مختلف، از گذشته تشخیص عسل طبیعی را دشوار می‌کرد. حال با ورود عسل نامرغوب به بازار و طمع‌ورزی افراد سودجو، این شناسایی و تشخیص عسل طبیعی مهارت ویژه‌ای می‌خواهد؛ برخی گمان می‌کنند طعم، رنگ، میزان چسبندگی، میزان رطوبت، شعله‌ور شدن یا نشدن، شکرک زدن یا نزدن و… نشانه‌های خوبی برای شناسایی عسل مرغوب است اما این نشانه‌ها هیچ‌کدام قطعی نیست زیرا طعم، رنگ و میزان رطوبت عسل، رابطه مستقیمی با محیطی که زنبور در آن تغذیه کرده، دارد. و راههای مطمئن تری برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد

آزمایشگاه‌های معتبر برای تشخیص عسل طبیعی و خلوص آن و محاسبه میزان قند افزودنی به آن به مصرف‌کنندگان کمک می‌کنند. هنگام خرید عسل می‌توانید به برگه های آزمایش عسلها توجه کنید.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با چسبندگی عسل طبیعی :

عسل خوب، چسبندگی فوق‌العاده‌ای دارد،که یکی از روشهای تشخیص عسل طبیعی است و این میزان را به چند روش می‌توان آزمود؛

  1. برای تشخیص عسل طبیعی ، انگشتان سبابه و شست را به عسل آغشته کنید و با باز و بسته کردن آنها میزان چسبندگی را امتحان کنید.
  2. برای تشخیص عسل طبیعی ، دو ظرف را برای آزمایش انتخاب کنید. یک ظرف همراه با عسل که مانند پارچ یا مجرای سرریز آن باریک و نازک باشد، و ظرف دیگر که عسل را در آن بریزید. ظرف عسل را با ارتفاع حدود یک متر سرازیر کنید و یک رشته نازک عسل را به ظرف دوم سرازیر کنید. عسلی که مرغوب باشد و چسبندگی فوق‌العاده داشته باشد به‌صورت یک نخ، سرازیر می‌شود و تا ظرف پایینی برسد از ظرف بالایی دل نمی‌کند. اما شهد یا عسل نامرغوب تلاپ تلاپ فرو می‌افتد.
  3. برای تشخیص عسل طبیعی ، یک ظرف شیشه‌ای ساده مثل لیوان را پر از آب سرد کنید. آب باید سرد و خنک باشد و ولرم نباشد، با یک قاشق مقداری عسل را از ارتفاعی بالاتر از لیوان، به آب بیفزایید. عسل مرغوب، به‌صورت یک رشته درون آب می‌ریزد و مانند طناب در قاعده لیوان جمع می‌شود و مدتی به همان حالت باقی می‌ماند و طعم آب سرد را شیرین نمی‌کند. اما شهد یا عسل نامرغوب، در این حالت، در اندک زمانی با آب سرد مخلوط می‌شود و رنگ و طعم شهد آرام آرام به کل آب سرایت می‌کند. عسل نامرغوب، درست مانند شهدی است که برای تهیه شربت ساخته شده است و آب را شیرین می‌کند.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با پایداری ویژگی‌های عسل طبیعی

عسل خوب و طبیعی، ویژگی‌های خود را در حالت طبیعی از دست نمی‌دهد. این حالت به چند روش میشود آزمایش کرد:

  1. برای تشخیص عسل طبیعی ، یک ظرف عسل خوب و طبیعی، رنگی یکنواخت دارد؛ اگر یک واحد از آن را جدا کنید، همانند بقیه ظرف عسل، یک میزان چسبندگی، رنگ، طعم و وزن دارد، حال ممکن است دیگر شهدها و عسل‌های نامرغوب وزن مخصوص، رنگ و طعم یکنواختی نداشته باشند.
  2. همچنین برای تشخیص عسل طبیعی ، با گذشت زمان، میزان چسبندگی، میزان شیرینی، میزان مغذی بودن، طعم و عطر عسل طبیعی، تغییر نمی‌کند.
  3. برای تشخیص عسل طبیعی اینکه عسل طبیعی، کپک نمی‌زند و فاسد نمی‌شود. گزارش آمده که در اهرام مصر، عسل‌های بازمانده از هزاران سال پیش، همچنان سالم و قابل استفاده باقی مانده اند.
  4. گرمای زیاد یا سرمای زیاد بر عسل خوب هم تأثیر منفی دارد؛ رنگ برخی از عسل‌های خوب پس از سرد شدن، کدر می‌شود و این اتفاق نمی‌تواند نشانه بد بودن عسل باشد.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با تعیین رطوبت عسل

یکز ار روشهای تشخیص عسل طبیعی این است که عسل طبیعی رطوبت چندانی ندارد. برخی افراد از میزان رطوبت عسل، تا حدودی به تشخیص عسل طبیعی پی می‌برند؛ در این خصوص لازم به یادآوری است:

  1. روشی که برای تشیخص عسل طبیعی میتوان استفاده کرد اینکه می‌توان شیشه عسل را بالا و پایین کرد. از سرعت بالا و پایین رفتن حباب‌های داخل شیشه می‌توان میزان رطوبت آن را حدس زد.
  2. با آزمون‌های اول و دوم که برای سنجش میزان چسبندگی عسل ذکر شد و بررسی میزان کش آمدن عسل، می‌توانید رطوبت آن را دریابید و در تشخیص عسل طبیعی موفق شوید

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با طعم و مزه عسل

عسل طبیعی شیرینی ویژه و طعم خاصی دارد و این یک ویژگی خاص برای تشخیص عسل طبیعی است

عسل طبیعی از هرگونه و اقلیم، مزه‌ای ممتاز از شکر، شیره خرما و انگور و… دارد.

 

تشخیص عسل طبیعی با رنگ عسل

عسل طبیعی رنگ‌های مختلفی دارد ، اگر ظرف عسل شفاف و شیشه‌ای ‌باشد، در جای جای یک ظرف عسل طبیعی، تفاوت رنگ، پررنگ یا کمرنگ بودن، دیده نمی‌شود؛ گذر زمان هم رنگ عسل طبیعی را تغییر نخواهد داد در حالی که دیگر شهدها و عسل غیرطبیعی براثر گذر زمان به‌دلیل تابش آفتاب، تبخیر و کاهش رطوبت و… رنگی تیره‌تر به خود میگیرند

تشخیص عسل طبیعی با عطر و بو

عطر نشانه دیگری برای تشخیص عسل طبیعی و شناسایی عسل خوب است البته بین عسل‌های مختلف به‌دلیل تفاوت تغذیه زنبور و اقلیم زیستی ، بوهای متفاوتی استشمام می‌شود.

عسل غیرطبیعی (نامرغوب) یا بویی ندارد یا بوی آن جذاب نیست. اما عسل طبیعی رایحه‌ای ممتاز و خوش عطر دارد. اگر در یک اتاق کوچک، ظرف عسل را باز کنند، حتماً از رایحه مطبوع آن، وجود عسل را در آن نزدیکی متوجه میشوند

عسل‌هایی که زنبور آن از گل‌های معطر همانند گل محمدی، زعفران، اقاقیا تغذیه کرده‌اند، رایحه خوشبو‌تری نسبت به بقیه دارند

کسی که شامه‌اش به بوهای طبیعی آشناست و رایحه گیاهان معطر را می‌شناسد به‌راحتی از بوی انواع عسل، گیاهانی را که زنبور از آن تغذیه کرده را شناسایی می‌کند.

تشخیص عسل طبیعی

آیا شکرک‌زدن نشانه تقلبی‌بودن عسل است

۱ – نگهدار ی عسل طبیعی نیازمند محیط فریزری و یخچال نیست؛ عسل را در محیط طبیعی نگه دارید البته گرمای بالاتر از ۴۰ درجه بر کیفیت عسل اثر می‌گذارد و خواص طبیعی آن را کم میکند

۲ – اگر در عسل طبیعی، جانوری مثل سوسک یا پشه بیفتد، به همان حالت اولیه معلق و سالم، باقی می‌ماند.

۳ – به‌خلاف باور رایج بسیاری از مردم، شکرک زدن عسل نشانه بد بودن آن نیست؛ برخی از عسل‌ها، در سرما شکرک می‌زنند و رنگ آن مات می‌شود. ؛ در واقع شکرک زدن عسل، پدیده طبیعی تبلور و بلوری شدن یا کریستالیزاسیون عسل ، یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است شکرک زدن عسل نه‌ تنها دلیل بر تقلبی بودن عسل نیست بلکه به‌ عکس معرف آنست که عسل کاملاً سالم بوده و به هیچ وجه بـا شکر مخلوط نشـده اسـت.

۴ – مزه، عطر، طعم، رنگ و بوی عسل فقط مربوط به گل هر منطقه است و به نژاد زنبور عسل بستگی ندارد.

تشخیص عسل طبیعی

تقلب در عسل و راه های تشخیص عسل طبیعی

اگر عسل از خصوصیتهای خاص استانداردهای کیفی قانونی خود تجاوز نماید، اکثراً تقلبهای ساده را می توان در آن مشاهده نمود و تشخیص عسل طبیعی امکان پذیر است. برای مثال مقدار ساکارز بالای ۸ درصد نشان‌دهنده اضافه نمودن شکر ساده یا شکر چغندر قند یا شهد ذرت با اسید هیدرولیز شده به آن است که مقدار HMF بالا می‌رود. البته نسبتهای فروکتوز به گلوکز در این مورد شبیه به عسل باقی می‌ماند (۲۰۰ > HMF).

 

تقلب در عسل معمولا به دو صورت انجام می گیرد :

  1. تغذیه زنبور عسل با شکر :

به هنگام فصل شهد گل ها و زمانی که جریان شهد از بیرون کندو جریان دارد، بعضی افراد جهت سود‌جویی بیشتر ، اقدام به تغذیه کندو با شربت شکر می‌کنند که این عمل تقلب در عسل محسوب می‌شود. با انجام آزمایش اندازه گیری ساکارز ، در عسل است، می توان به تشخیص عسل طبیعی پی برد.

میزان ساکارز در عسل طبیعی در ایران نباید بیش از ۵ % باشد

تغذیه معمولاً در فصل پس از برداشت عسل در پاییز جهت ذخیره غذایی زنبوران در زمستان امر عادی محسوب می شود و این تغذیه گاهی نیز در ابتدای فصل بهار جهت کمک به رشد کلنی نیز انجام می شود، که در هر دو شربت شکر ، توسط زنبور مصرف می شود و وارد عسل برداشت شده نخواهد شد

 

– بعضی افراد نیز بدون دخالت زنبور، با شکر و آب و اسانس خود به صورت پنهانی اقدام به ساخت عسل میکنند و اقدام به عرضه آن با ادعای طبیعی بودن محصول دارند

عسل دست ساز با گذاشتن در دهان مانند آب نبات سفت است و دیر حل می شود ولی عسل طبیعی سریعاً آب را به خود جذب می نماید و این یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

 

به گفته متخصصان :

مصرف کننده ایرانی خالص و طبیعی را عسلی می‌دانند که رنگ آن کهربایی تیره یا همانند عقیق باشد، سفت بوده و اصطلاحاً کش بیاید، اگر ۲۴ ساعت در یخچال بماند شکرک نزند ، اگر قاشقی از آن برداشته شود قطراتی که از آن سرازیر می‌شود، به صورت باریکه ای ممتد باشد و قطع نشود. و این روشها را برای تشخیص عسل طبیعی استفاده میکند

عده ای هم تکنیک های خاصی برای تشخیص عسل طبیعی بکار می برند که پایه و اساس آن مشخص نیست، مانند: کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و ….. که هیچ کدام از این عقاید، ارتباطی با تشخیص عسل طبیعی یا تقلبی بودن و شکرک زدن آن ندارد و از نظر اکثر عسل شناسان ، مردود است.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی ، آزمایشگاه می باشد.

تشخیص عسل طبیعی

روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

تشخیص عسل طبیعی ۱ – عسلی که توسط زنبور عسل تولید شده باشد از هنگامی که در دهان قرار می گیرد جذب می شود و این مسئله به خوبی قابل درک است و ار روشهای مطمئن تشخیص عسل طبیعی است و عسل‌هایی که دست ساز هستند مانند آب نبات روی زبان می‌مانند و خیلی دیرتر شروع به حل شدن میکنند.

تشخیص عسل طبیعی ۲- هر چقدر هم که رنگ عسل طبیعی روشن باشد، نمی‌توان از پشت شیشه آن چیزی را مشاهده نمود. به دلیل کلوئیدی بودن عسل طبیعی، نور به طور مستقیم از آن عبور نکرده و تصاویری که از پشت شیشه دیده می شود بسیار ناواضح و نامشخص است و با این روش هم میتوانید به تشخیص عسل طبیعی نائل شوید، ولی عسل تقلبی که از گلوکز تجاری تهیه شده مانند شیشه رنگی عمل کرده و به راحتی می توان اشیا را از پشت آن دید.

تشخیص عسل طبیعی ۳- عسل هایی که با گلوکز تجاری تولید شده اند ( تقلبی هستند)، شفاف باقی می‌مانند. البته پس از مدتی مانند نبات رنگی به صورت یک پارچه سفت شده و حتی با چاقو هم نمی توان آن ها را از ظرف خارج ساخت. اما برای تشخیص عسل طبیعی و عسل تغذیه ای هیچ راهی مطمئنی به جز آزمایشگاه وجود ندارد.

تشخیص عسل طبیعی ۴- روشهای ساده موجود برای جستجوی تقلبی بودن عسل بدون ابزار آزمایشگاهی براساس مزه، چسبندگی یا خاصیت حلالیت در آب سرد می‌باشد. اگر قطره‌ای از عسل طبیعی در آب سرد ریخته شود، حالت چسبندگی خود را حفظ نموده و به سرعت حل نمی‌گردد، این حالت بیشتر در عسل خالص روی می‌دهد. این موضوع به وضوح در مقابل نور در زمینه‌ای تیره قابل رویت است. اگر لبه‌های قطره یا رشته جریان باریک عسل در زمان ریزش از هم بپاشد، که مجموعه روشهای تشخیص عسل طبیعی است . احتمالا عسل تقلبی یا حاوی مقدار زیادی آب است. در هر حال بایستی از دیگر عسلها جدا نگهداری شود تا آزمایشهای دقیق‌تری در روی آن صورت گیرد.

 

تشخیص عسل طبیعی

ویژگی عسل طبیعی و تقاوت های آن با عسل تقلبی:

مزه ی عسل طبیعی و تفاوتش با عسل تقلبی:

عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه هستند. عسل خالص و اصل به جز مزه شیرینی ، طعمی مطبوع دارد که بسته به گیاه آن فرق می‌کند در حالی که عسل‌های نامرغوب ، تقلبی ، مصنوعی و صنعتی به جز شیرینی، چیزی ندارند.

طعم عسل اصل

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با بو:

اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش بو و رایحه مطبوع عسل طبیعی را می شود استشمام کرد . هر نوع عسل طبیعی بویی متناسب با گل تغذیه شده از آن دارد. و این مورد از روشهای مطمئن تشخیص عسل طبیعی است. عسلی که بوی خاصی ندارد ، مشکوک به تقلبی است.

تشخیص عسل طبیعی

سفتی و غلظت عسل طبیعی و تشخیصش از تقلبی:

عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می شود ، در حالی که عسل غیرطبیعی طعم آبنبات می دهد. از این روش هم میتوان به تشخیص عسل طبیعی رسید

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با تست غلظت

عسل را در آب سرد بریزید خواهید دید که عسل طبیعی کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می شود ( از روشهای تشخیص عسل طبیعی ) اما عسل تقلبی سریع در آب حل می شود.

روش دیگر تشخیص عسل طبیعی اینست که اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل خوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.

تشخیص عسل طبیعی

تست و تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با کبریت

اگر یک کبریت را روشن کرده و داخل عسل بیاندازید ؛ اگر کبریت روشن موجب آتش گرفتن عسل شد یعنی عسل طبیعی است ولی اگر عسل تقلبی باشد به سادگی آتش نمیگیرد. (این روش تشخیص عسل طبیعی ، قطعی نیست)

تشخیص عسل طبیعی

تست و تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با نان تست

اگر عسل طبیعی را روی نان تست بمالید نان بعد از چند دقیقه سفت می‌شود اما اگر عسل تقلبی روی نان مالیده شود نان نمدار خواهد شد. (روش قطعی برای تشخیص عسل طبیعی نیست)

تشخیص عسل طبیعی

تست و تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با زرده تخم مرغ

عسل را با زرده تخم مرغ مخلوط کنید. اگر زرده خام شبیه زرده تخم مرغ پخته شد عسل طبیعی است در غیر این صورت عسل تقلبی است. (راه حل قطعی برای تشخیص عسل طبیعی نیست)

تشخیص عسل طبیعی

آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟

عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته نشین می شود و رس می‌زند. یعنی ذرات قند عسل متبلور شده و عسل مانند روغن نباتی سفت می‎شود.

عوامل محیطی از قبیل رطوبت، دما و ترکیبات عسل از نظر درصد بالای مواد قندی، آنزیم دیاستاز ، موجب پدیده شکرک زدگی می‌شوند

تشخیص عسل طبیعی

چگونگی تشخیص عسل طبیعی

طعم و رنگ و میزان رطوبت غسل رابطه مستقیمی با محیطی که زنبور در آن تغذیه می‌کند و میزان بارندگی و رطوبت هوا دارد.

برای مصرف‌کننده عادی یک راه اصلی برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد: با چشم شکل ظاهری عسل را ارزیابی، با بینی بو و با زبان مزه کند و اگر مجموعه این عوامل مناسب بود و عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن در حد معقول بپردازد

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی شکرک می‌زند

ممکن است فکر کنید که عسل شکرک‌زده چون کلمه شکر را دارد، تقلبی است. اما در واقع شکرک زدن عسل روشی برای تشخیص عسل طبیعی است. متبلور شدن عسل به دلیل آرایش مولکولی آن است و بسیاری از عوامل طبیعی از جمله نوع گل یا گیاه، زنبور عسل و دما در آن نقش دارند.

شکرک زدن عسل یک هدیه از طبیعت است و نشانه آن است که عسل شما خام و طبیعی است

. توصیه می‌شود عسل‌های شکرک‌زده را به صورت طبیعی مصرف کنید و حرارت ندهید زیرا حرارت باعث کاهش کیفیت عسل می‌شود.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با تست چسبندگی

برای تشخیص عسل طبیعی دو ظرف انتخاب کنید. عسلی که مرغوب باشد چسبندگی زیادی دارد و به صورت یک نخ سرازیر می‌شود و تا به ظرف پایینی نرسد از ظرف بالایی دل نمی‌کند. اما شهد نامرغوب این حالت را ندارد.

 

 

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با تست آب سرد

برای تشخیص عسل طبیعی ، اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب خنک بریزید، عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ کرده و خیلی سخت و خیلی دیر در آب سرد حل می‌شود. اما شهد نامرغوب در اندک زمانی در آب حل می‌شود و رنگ و طعم آن به آب سرایت می‌کند.

 

تشخیص عسل طبیعی

 

تست رنگ برای تشخیص عسل طبیعی

عسل طبیعی رنگ‌های مختلفی دارد و بر حسب این که متعلق به کدام منطقه یا کدام گل است، رنگش متفاوت است.

رنگ‌های عسل از سفید تا انواع زردی مایل، عقیق به قرمز و حتی قهوه‌ای متغیر است.

یکی از راه‌های تشخیص عسل طبیعی این است که رنگ عسل‌ها را بشناسید. عسل اقاقیا به رنگ سفیدی می‌زند، عسل بهار نارنج زرد طلایی است، عسل جنگل‌های مازندران زرد مایل به سبز، عسل آویشن عقیقی قرمز و عسل کاج جنگل‌های اروپا متمایل به قهوه‌ای می‌باشد.

 

تست قیمت برای تشخیص عسل طبیعی

عسلی که قیمت آن ارزان‌تر از قیمت اکثریت فروشنده‌ها باشد، احتمال بسیار زیاد تقلبی است زیرا هزینه تولید یک کیلو عسل طبیعی بیشتر از این مقدار می‌باشد.

تشخیص عسل طبیعی به صورت دقیق با روش‌های فوق ناممکن بوده و تنها از عهده آزمایشگاه بر می‌آید. روش آزمایشگاهی بهترین نوع تشخیص عسل طبیعی و خلوص عسل است،

بنابراین شاید مصرف کننده بهتر باشد برای تهیه عسل خوب به فروشنده‌ معتبر و مطمئن مراجعه کند.

 

تشخیص عسل طبیعی

ساده ترین راه برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

عسل یکی از خوشمزه ترین و همچنین مقوی ترین مواد غذایی است که در صبحانه و میان وعده های غذایی از آن استفاده می‌شود. مسلما عسلی که طبیعی باشد هم طعم بهتری دارد و هم خاصیت بیشتری دارد ولی چگونه باید تشخیص عسل طبیعی را از عسل تقلبی مشخص کنیم؟

عسل از ارزشمندترین مواد غذایی و سرشار از سودمند ترین مواد حیاتی اعم از مواد آلی، معدنی، قند های طبیعی، انواع ویتامین هاست

برای تولید آن، زنبور عسل شهد بهترین گل ها را می‌مکد و پس انجام چند کنش شیمیایی، شهد را تبدیل به مایعی خوشبو، نشاط آور، نیروزا و شفابخش به نام عسل می کند.

 

مصرف کنندگان روشهایی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی مطرح می کنند:

گروهی براین باورند که عسل وقتی بلورین، کدر و ته نشین شود، تقلبی است و عسل سالم و طبیعی همیشه صاف و شفاف می ماند. اما این باور اشتباه است.

برخی دیگر، عسل خوب، خالص و طبیعی را عسلی می‌دانند که رنگش کهربایی تیره مانند عقیق و سفت باشد و اصطلاحا «کش» آمده و اگر یک روز در یخچال گذاشته شود، بلورین نشود و چنانچه قاشقی از آن برداشته شود، قطراتی که سرازیر می شود به صورت باریکه ای پیوسته باشد و قطع نشود و ادعا میکنند که روشی است برای تشخیص عسل طبیعی.

کسانی هم روشهای ویژه ای را برای تشخیص عسل طبیعی دارند که پایه و اساس آن مشخص نیست مانند کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و … که هیچ کدام از این موارد از نظر عسل شناسان و علم تغذیه تشخیص قطعی نیست.

تشخیص عسل طبیعی و مصنوعی ( به صورت دقیق و علمی ) به کمک انگشت، قاشق یا مزه کردن و … تقریبا مشکل است و این مسئله تنها از عهده‌ی آزمایشگاه برمی آید.

تشخیص عسل طبیعی

ملاک انتخاب عسل خوب و تشخیص عسل طبیعی چیست؟

برای مصرف کننده بهترین راه استفاده از حواس است. یعنی با چشم، شکل ظاهری عسل را ارزیابی کند، با بینی بو کندو با زبان مزه کرده و اگر این عوامل برای تشخیص عسل طبیعی مناسب بود و عسل عطر و طعم گل‌ها را داشت، عسل طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن را در حد معقول پرداخت کند.

تشخیص عسل طبیعی

شکرک زدن نشانه ی نامرغوب بودن عسل نیست

آنچه که در اصطلاح «شکرک زدن» می‌گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن، تقلبی بودن عسل را تداعی می‌کند، چیزی جز پدیده‌‍ «بلورین شدن» یا «کریستالیزاسیون» نیست. که یکی از نشانه های تشخیص عسل طبیع است

 

عسل به علت درصد بالای مواد قندی که دارد در واقع یک ماده ی جامد است که در شرایط بسیار شکننده ای به صورت مایع درمی‌آید. لذا به محض این که شرایط آماده شود، این دگرگونی فیزیکی یعنی بلورین شدن بوجود می‌آید

اما این موضوع تاثیر منفی در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده است بطوریکه برای مصرف کنند گان از نظر تشخیص عسل طبیعی و طبیعی بودن عسل مایع، شک و شبه ایجاد می کند.

باید توجه کنید که شکرک زدن و خاصیت تبلور عسل نشانه‌ی نامرغوب بودن آن نیست و یکی از علائم تشخیص عسل طبیعی است اما بعضی افراد به اشتباه عسل بلوری شده را ، مصنوعی یا تقلبی بودن عسل می دانند و اینگونه در تشخیص عسل طبیعی اشتباه میکنند.

تشخیص عسل طبیعی

چگونگی تشخیص عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده

عسل طبیعی کم کم و به مرور زمان کدر و ته نشین میشود و رسوب میکند و شکرک آن مانند شکرک طبیعی شیره ی خرما نرم بوده و هنگام خوردن ممکن است اندکی زبری داشته باشد اما هیچ گونه صدایی زیر دندان احساس نمی‌شود (از روشهای تشخیص عسل طبیعی ) اما شکرک عسل تقلبی، مثل نبات سفت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه های آب نبات، شکر و مربای شکرک زده زیر دندان صدا میدهد و همچون شکلات به دندان ها می چسبد که یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

تشخیص عسل طبیعی

علت شکرک نزدن عسل های موجود در بازار چیست؟

برای جلوگیری از بلوره شدن عسل، معمولا کارخانه‌های بسته بندی ، عملیاتی از قبیل حرارت دادن، افزودن کمی جوهر لیمو در هر تن و … را روی عسل انجام می‌دهند که در همه این موارد به خاطر وارد شدن ناخالصی در مجموعه قندهای موجود، پدیده ی بلورین شدن به تاخیر می افتد.

چنانچه حرارت دادن عسل به صورت مستقیم یا بدون کنترل باشد، نه تنها مواد موجود در عسل دچار آسیب می‌شود بلکه بعد از دمای مشخصی ماده ای به نام هیدروکسی متیل فورفوال پدید می‌آید که اگر نسبت آن در عسل زیاد شود، مصرف آن بسیار خطرناک است. و شما را در تشخیص عسل طبیعی دچار انحراف میکند

تشخیص عسل طبیعی

گونه های مختلف عسل و تشخیص عسل طبیعی

عسل طبیعی: از ماده شیرینی که زنبورعسل تنها از شهد گل ها و گیاهان جمع آوری میکند و پس از دگرگونی های لازم، در سلول های مومی در کندو ذخیره و تولید میشود و تشخیص عسل طبیعی بسیار راحت است.

عسل تغذیه ای: در این نوع، زنبور عسل علاوه بر استفاده از شهد گلها و گیاهان، از شربت، شکر و … که در اختیار آنها می گذارند، استفاده میکند. اینگونه عسل کیفیت و خواص عسل طبیعی را ندارد اما متاسفانه در فروشگاه های مواد غذایی به فراوانی عرضه میشود و به دلیل قیمت مناسب آن، با اقبال عمومی مواجه میشود.

عسل تقلبی: مایعی است شیرین شبیه عسل که از گلوکز تجاری، شکر، اسید سیتریک، اسانس و … که پس از پخته شدن به دست می آید. در تهیه و تولید عسل تقلبی ، زنبور هیچ دخالتی ندارد و در آزمایشگاه به آسانی قابل شناسایی است.

این گونه شبه عسلها، نه تنها فاقد هرگونه خاصیت درمانی غذایی است بلکه برای سلامتی انسان بسیار زیان آور است.

متاسفانه شبه عسل ها به صورت گسترده تولید و به بازار عرضه شده و به دلیل قیمت ارزان آن، با استقبال مصرف کنندگان روبرو می‌شود.

با توجه به هزینه‌های تولید عسل طبیعی شامل: هزینه کوچ، نگهداری، توسعه و تجهیز زنبور ستان ها، دستمزد زنبورداران حرفه ای، بسته بندی و …، قیمت عسل طبیعی باید منطقی باشد.

عسل تک گل: به عسلی می‌گویند که زنبور عسل، شهد را از روی یک نوع گل جمع آوری کرده باشد مانند: عسل آویشن، اقاقیا، سدر ( کنار )، گون، مرکبات و …

این گونه عسل کاربرد درمانی دارد و معمولا دارای قیمت بالاتری نسبت به عسل های دیگر است

عسل چهل گیاه: عسلی که زنبور عسل، شهد را از روی گل های مختلف جمع‌آوری کرده باشد یا زنبوردار یا فروشنده، چند عسل تک گل را طبق فرمول خاص (که از نظر خواص، رنگ، عطر و سعم مطابق ذائقه ی مصرف کنندگان باشد) با یکدیگر مخلوط میکند. این گونه از عسل طبیعی، بیشتر کاربرد درمانی دارد.

عسل موم دار: این نوع چون سرشار از گرده ی گل، بره موم و موم طبیعی است و حرارت ندیده از نظر خاصیت، طعم و عطر نیز کیفیت بالایی دارد.

با توجه به اینکه از دارو برای بهبود و درمان بیماری های زنبور عسل استفاده میکنند و رسوب درصدی از آن در موم ، بهتر است از مصرف پیوسته ی اینگونه عسل خودداری کنید.

متاسفانه افراد سودجو با دستگاه های موم ساز و پارافین ( ماده اولیه که در تهیه شمع به کار می رود ) موم تقلبی میسازند و با قرار دادن مقداری از این موم‌های پارافینی در عسل تقلبی، موجب گمراهی مصرف کنندگان میشوند

عسل بهاره: به عسلی گفته میشود که در اواخر فصل بهار به دست آمده باشد. مانند: عسل مرکبات، اقاقیا و درختان میوه مانند زردآلو، گلابی، بادام و …

عسل پاییزه: عسلی که از اوایل تابستان تا میانه پاییز به وسیله زنبور عسل تولید شده و بیشتر ، شهد گیاهان صحرایی است.

تشخیص عسل طبیعی

توصیه هایی به مصرف کنندگان عسل و تشخیص عسل طبیعی

مصرف کنندگان عزیز اگر می خواهند عسل را همراه با محلول های گرمی مانند آب جوش، شیر، فرنی یا جوشانده های گیاهان دارویی مصرف کنند حتما پس از ولرم شدن، عسل را به آنها اضافه کنند تا خاصیت درمانی عسل محفوظ بماند و حتما از روشهای تشخیص عسل طبیعی مطلع شوند

عطر و طعم عسل طبیعی، مانند رنگ آن متناسب با گیاهی است که زنبور عسل از آن شهد فراهم آورده است و این مورد یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

 

در مناطق مختلف عسل با غلظت های گوناگون به دست می آید و این مسئله نمی‌‎تواند عامل تعیین کننده برای تشخیص عسل طبیعی و شناسایی کیفیت عسل باشد. مثلا عسل هایی که در مناطق مرطوب به دست می آید، غلظت کم تری دارند. و عسل‌هایی که از مناطق کوهستانی به دست می آید دارای غلظت بالایی است.

 

رنگ عسل بستگی به نوع شهدی است که زنبور عسل از آن شهد جمع آوری کرده است و از رنگ زرد بسیار روشن تا قرمز تیره و حتی سیاه متغییر است.

هم چنین منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی نیز در تعیین رنگ عسل موثر است.

بنابراین رنگ عسل مانند غلظت آن نمی‌تواند عامل صد درصدی، برای تشخیص عسل طبیعی و شناسایی کیفیت عسل باشد.

 

تشخیص عسل طبیعی

شگفتی های عسل و زنبور عسل

برای تهیه و فرآوری هر کیلوگرم عسل طبیعی، زنبور عسل باید ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار بار شهد جابجا کند و از ۱۰ میلیون گل، شهد برداشته و مسافتی برابر هفت مرتبه چرخش به دور کره زمین بپیماید.

 

عمر یک زنبور عسل کارگر حدود ۴۵ روز است که طی آن هیچ گاه نمی خوابد!

 

عسل طبیعی تنها ماده ای غذایی است که هرگز فاسد نمی شود و همچنین نیرومندترین و خطرناک ترین میکروب ها را در کمتر از ۴۸ ساعت نابود می‌کند به همین خاطر از آن بعنوان بهترین آنتی بیوتیک طبیعی نام میبرند

 

هر زنبور عسل در طول زندگی خود در صورتی که شرایط مساعد باشد، تنها قادر است یک قاشق مرباخوری عسل فراهم کند.

 

زنبورعسل، دارای دو معده است. معده اول «کیسه عسلی» است که و شهد گل ها به آنجا وارد شده و با عملیاتی آن را به عسل تبدیل کرده سپس با خرطوم خویش آن را به سلول های مومی شکل که از پیش فراهم شده می ریزد و در آن را با موم های ویژه پلمپ میکند. در معده دوم زنبور، فرآیند گوارش انجام میشود.

بخاطر همین شما باید با تمامی روشهای تشخیص عسل طبیعی آشنا شوید

 

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

چرا عسل شکرک می‌زند و چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برگردانیم؟

در ایران، به لطف طبیعت سبز و بکرش در مناطقی مانند سبلان در استان اردبیل، ارتفاعات چهار‌محال و بختیاری، ارتفاعات علم‌کوه، کلاردشت و … می‌توان مرغوب‌ترین عسل‌های طبیعی را یافت.

البته منطقه‌ای که زنبور در آن پرورش می‌یابد، به‌اندازه‌ی «روش نگهداری از زنبورها» و «نحوه‌ی پرورش زنبور عسل» اهمیت ندارد.

چگونه می‌توان تشخیص عسل طبیعی داد و از طبیعی‌بودن یک ظرف عسل مطمئن شد.

ارتباط بین رنگ عسل و منابع اصلی شهد آن و تشخیص عسل طبیعی

عسل که در فارسی به آن انگبین می‌گویند، یک ترکیب بسیار غلیظ قندی محلول در آب است. در واقع عسل شامل شهد و ماده‌‌ای حاوی قند گیاهان است که زنبور عسل آن را جمع‌آوری میکند و تغییر حالت داده و در کندوی عسل ذخیره کرده است.

تشخیص عسل طبیعی

رنگ عسل‌های مختلف، باتوجه به منابع اصلی شهد از سفید روشن تا سیاه متغیر است.

بعنوان مثال: رنگ عسل اقاقیا سفید و شفاف درست مثل آب است،و عسل افرا لیمویی رنگ است، عسل انواع میوه‌ها زرد مایل به قهوه‌ای است و رنگ عسل شبدر سرخ و زرد متمایل به قرمز، رنگ عسل زیرفون زرد متمایل به سبز و عسل گل قاصدک زرد تیره، همچنین عسل نارون قهوه‌ای و رنگ عسل صنوبر و زبان گنجشک سبز تیره تا سیاه است.

 

رنگ، مزه و بوی عسل ارتباطی با‌ نژاد زنبور ندارد، بلکه فقط به نوع گل‌هایی است که زنبور شهد‌ها را از آنها جمع‌آوری کرده است. مثلا عسلی که از گیاه اسپرس به دست می‌آید به رنگ زرد طلایی است و بسیار خوشمزه است ولی عسل گل آفتابگردان بسیار بی‌مزه است و البته هر دو هم خالص هستند.

 

عسل، ذرات آب موجود در هوا را به‌شدت به خود جذب می‌کند و درنتیجه رقیق می‌شود. بنابراین باید عسل را در ظرف با سرپوش محکم نگهداری کرد تا ذرات آب موجود در هوا را کم‌کم به خود جذب نکند و مثل آب رقیق نشود.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – مشهورترین انواع عسل

مشهورترین انواع عسل در دنیا عبارت‌اند از:

عسل مانوکا ( عسل درخت چای ) که جزو بهترین و مفیدترین عسل در دنیاست، عسل اسپرس، عسل گندم سیاه، عسل گل‌های وحشی، عسل یونجه، عسل زغال‌اخته ، عسل شکوفه‌های پرتقال ؛ عسل گل شبدر و …

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – آیا عسل فاسد می‌شود؟

عسل طبیعی آن‌قدر دوام دارد که سال‌ها پیش در کاوش‌های باستان‌شناسان بقایای فاسد نشده و سالم آن در مقبره‌ فرعون کشف شد.

اگر در تشخیص عسل طبیعی دقت کنید و همچنین از عسل طبیعی به روش صحیح و اصولی نگهداری کنید به‌هیچ‌عنوان فاسد نمی‌شود.

اگرچه عسل در طول زمان نگهداری ممکن است دچار تغییرات شیمیایی و فیزیکی شود و در اثر گذر زمان مقداری از بو و طعم خود را از دست بدهد، اما خاصیت عسل از بین نمی‌رود.

عسل طبیعی ممکن است بعد از مدتی کریستالیزه شود که زنبورداران به این پدیده رس کردن می‌گویند و این یکی از دلایل تشخیص عسل طبیعی است.

 

عسل طبیعی بعد از « رس کردن » شبیه روغن حیوانی می‌شود. البته « رس کردن » عسل که یکی از نشانه‌های طبیعی بودن عسل است، فرایندی کاملا برگشت‌پذیر است و به‌هیچ‌وجه مزه و کیفیت عسل را کاهش نمی‌دهد.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – بهترین روش نگهداری عسل طبیعی چیست؟

بهترین دما برای نگهداری عسل طبیعی، دمای اتاق است؛ یعنی دمایی که نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم.

عسل را در یخچال نگهداری نکنید ، چون سبب سفت‌شدن عسل می‌شود و برداشتن عسل از ظرف را مشکل می‌کند و به احتمال زیاد فرایند رس کردن یا شکرک زدن را تسریع می‌کند. و تشخیص عسل طبیعی را مشکل میکند

از آنجایی که عسل خاصیت ضد میکروبی دارد در صورت بسته نگه داشتن در ظرف و جلوگیری از ورود آب و دیگر مواد به ظرف عسل، میکروب‌های بیرون نمی‌توانند به آن راه پیدا کنند و اصطلاحا عسل تخمیر نمی‌شود.

 

حتما عسل را با قاشق خشک از ظرف بردارید، زیرا ورود آب به عسل منجر به تخمیر عسل می‌شود.

عسل را بهتر است در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید. نگهداری عسل در ظروف فلزی سبب ایجاد ترکیبات زیان‌بار شیمیایی می‌شود.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – چگونه عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص بدهیم؟

برای تشخیص عسل طبیعی و خالص باید از آزمایشگاه‌های مواد غذایی کمک گرفت

 

یکی از روش‌هایی تا حدودی به تشخیص عسل طبیعی کمک میکند، این است که : عسل را داخل یک لیوان آب سرد بریزید. اگر قطره‌های عسل حل نشدند و ته لیوان ته‌نشین شدند، عسل طبیعی است، اما اگر عسل در آب حل و ذرات آن به‌صورت رشته‌هایی در آب ناپدید شدند، احتمال اینکه آن عسل تقلبی باشد بیشتر است و این راهی است برای تشخیص عسل طبیعی.

برای تشخیص عسل طبیعی ، باید بدانید که عسل طبیعی بو و طعم گل‌ها را در خود دارد و به محض گذاشتن در دهان آب می‌شود، اما عسلی که طبیعی نباشد مثل آبنبات در دهان جمع می‌شود و طعم شکر آن غالب است

 

یکی دیگر از روش‌های متداول تشخیص عسل طبیعی این است که آن را از داخل ظرفی به درون ظرف دیگری بریزید، اگر داخل ظرف پر از حباب شد نشانه طبیعی بودن عسل است.

 

شکرک زدن، یکی دیگر از روش‌های تشخیص عسل طبیعی است. این خاصیت اکثرا در عسل‌های طبیعی دیده می‌شود چرا که دیاستاز موجود در عسل قادر است ذرات عسل را متبلور کند و باعث شکرک‌زدن آن شود و این در حالی‌ است که عسل تقلبی، صاف و روشن باقی می‌ماند. بنابراین شاید بتوان نتیجه گرفت که اگر عسل بعد از مدتی شکرک زد طبیعی و سالم است و در صورت شکرک نزدن و ته‌نشین نشدن می‌تواند مصنوعی یا تقلبی باشد. و این مورد نیز یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – چرا عسل شکرک می‌زند؟

عسل به‌عنوان یک ماده‌ی اشباع‌شده‌ی قندی باید در واقع جامد باشد، ولی مایع است. به همین دلیل به‌محض اینکه شرایط مهیا شود ، شکرک‌زدن در آن پدیدار می‌شود که یک دلیل برای اثبات طبیعی‌بودن آن و یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است.

بعضی از عسل‌ها در شان (آشیانه‌ی زنبوران) هم کریستالیزه (رس کردن) می‌شوند

 

در برخی کشورهای خارجی عسل شکرک‌زده طرفداران بیشتری دارد و اتفاقا قیمت آن هم بیشتر است. بهترین درجه حرارت برای نگهداری عسل ۱۸ تا ۲۴ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

همه عسل‌های خالص «شکرک» می‌زنند ولی مدت لازم برای شکرک‌زدن عسل‌های مختلف با هم متفاوت است و یکی از نشانه های تشخیص عسل طبیعی است

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – چگونه عسل شکرک زده را به حالت اول برگردانیم؟

اگر از خوردن عسل شکرک‌زده بدتان می‌آید، میتوانید شیشه‌ی عسل را در آب ۴۰ تا ۶۵ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار بدهید، وقتی که آخرین بلور آن محو شد و عسل به شکل اولیه‌ خود برگشت، آن را از آب بیرون بیاورید.

به ‌هیچ‌ وجه عسل را روی حرارت مستقیم قرار ندهید. عسلی که شکرک بزند حتما خالص و عسلی که شکرک نزند ممکن است ناخالص باشد.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – خواص درمانی شگفت‌انگیز عسل طبیعی

یکی از شگفتی‌های عسل طبیعی این است که اگر بطورصحیح مصرف شود، برای جذب قند آن، سلول‌های مغز نیازی به انسولین ندارند و برای تمام فصول سال و اکثر بیماری‌ها میتوان استفاده کرد.

عسل در تقویت حافظه ، تقویت سیستم دفاعی بدن و قوای جسمانی، بهبود و درمان بسیاری از ناراحتی‌ها مثل زخم‌ها، سوختگی‌ها و درمان بعضی از بیماری‌های گوارشی، دهان و لثه موثر و کاربرد دارد

عسل طبیعی، بسیار سریع هضم و جذب خون می‌شود و انرژی آن فورا به بدن منتقل می‌شود. پس باید حتما از روشهای تشخیص عسل طبیعی اطلاع داشته باشید.

برخی از خواص عسل عبارت‌اند از:

۱. درمان ناخن‌های شکننده

بنابر تحقیقات انجام شده، یکی از بهترین درمان‌ها برای بهبود ناخن‌های شکننده و درمان قارچ ناخن، استفاده از عسل طبیعی است. و تشخیص عسل طبیعی بر عهده شماست

 

۲. داشتن خواب آرام

عسل طبیعی از بهترین درمان‌های طبیعی برای بهبود خواب و درمان بی‌خوابی است.

طبق تحقیقات علمی صورت‌گرفته، نوشیدن یک لیوان چای سبز یا شیر گرم با عسل به بهبود شرایط عصبی و داشتن خوابی آرام کمک می‌کند. به شرطی که شما از تکنیکهای تشخیص عسل طبیعی مطلع باشید.

۳. کاهش عوارض مضر سیگار کشیدن

طبق نظر پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادرار، خوردن عسل طبیعی می‌تواند عوارض مضر ناشی از سیگارکشیدن بر روی بیضه‌ها را در مردان کاهش بدهد.

۴. درمان آکنه

عسل طبیعی با جذب آلودگی‌ها از روی پوست و منافذ آن مثل یک شوینده‌ی طبیعی عمل می‌کند.

از آنجایی که عسل یک ماده‌ ضدعفونی‌کننده و ضد باکتریایی طبیعی است، ماده‌ی مؤثری در درمان آکنه، نرمی، لطافت و التیام پوست محسوب می‌شود.

برای درمان آکنه و جوش و تمیز کردن پوست، یک لایه‌ی نازک عسل طبیعی را روی صورت بمالید و اجازه بدهید ۳۰ دقیقه روی آن بماند و پس از آن صورت‌تان با آب ولرم بشورید. به شرطی که شما عسل طبیعی رو بشناسید و از روشهای تشخیص عسل طبیعی اطلاع پیدا کنید

تشخیص عسل طبیعی

۵. درمان چین و چروک، خشکی و پیری پوست

عسل طبیعی (در صورت تشخیص عسل طبیعی ) یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی است و درنتیجه می‌توان از آن به‌عنوان یک مرطوب‌کننده‌ی مؤثر برای لایه‌های بیرونی پوست صورت و بدن استفاده کرد.

یکی از خواص مهم عسل، درمان چروک‌های پوست، خشکی، زخم و خراش پوست نقاط حساس بدن است.

ماسک رفع چین و چروک و خشکی پوست:

یک قاشق چای‌خوری عسل طبیعی، یک قاشق چای‌خوری روغن پاپایا و یک قاشق چای‌خوری شیر محلی یا ماست را ترکیب کنید. و به ‌مدت ۳۰ دقیقه روی پوست صورت‌تان قرار دهید و در این فاصله هر چند دقیقه یک‌بار پوست‌تان را ماساژ بدهید تا بهبود سرعت و گردش جریان خون سبب سفت‌شدن پوست‌تان شود. سپس صورت‌تان را با آب ولرم بشورید

۶. از بین بردن زگیل

عسل مانوکا که عسل حاصل از درخت چای است، بهترین عسل موجود در دنیا و اتفاقا از جمله بدبوترین عسل‌ها و بومی کشور نیوزلند است، یک درمان فوق‌العاده برای درمان زگیل محسوب می‌شود.

یک لایه‌ی ضخیم از عسل مانوکا را روی زگیل‌ها بمالید و به‌مدت ۲۴ ساعت روی آن را با یک پارچه‌ی تمیز بپوشانید. بعد از ۲۴ ساعت عسل روی موضع را با آب ولرم بشورید و چند مرتبه این کار را تکرار کنید تا زگیل‌ها درمان شوند.

آزمایشگاه بهترین روش برای تشخیص عسل طبیعس است

۷. درمان فشار خون بالا

طبق تحقیقات علمی در سال ۲۰۱۱ ، عسل طبیعی یک درمان مؤثر برای بیماری فشار‌ خون بالا است.

۸. پیشگیری از سکته قلبی

یکی از بهترین مواد غذایی برای تأمین انرژی قلب، عسل طبیعی است.

انرژی موردنیاز عضلات بدن از طریق سوختن گلوکز داخل سلول‌های بدن آزاد می‌شود و عسل هم منبعی غنی از گلوکز است.

همچنین عسل دارای آنزیم‌هایی است که قادرند چربی‌ها را تجزیه کنند.

مصرف عسل باعث می‌شود که انرژی فراوانی برای تحریک و تقویت قلب تأمین شود، چربی‌های داخل قلب کاهش میدهد، عروق گشاد شوند و تنگی‌شان رفع شود، جریان خون در قلب و عروق افزایش پیدا کنند، فشار خون تنظیم شود و درنتیجه از ریسک بیماری‌های قلبی و نیز خطر بروز سکته قلبی کاسته خواهد شد

۹. مبارزه با سلول‌های سرطانی

ترکیبات فلانوئیدی عسل با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، سبب شده‌اند که عسل طبیعی به‌عنوان ماده‌ای برای مبارزه با سرطان شناخته شود.

همچنین جای ‌دادن عسل طبیعی ( تشخیص عسل طبیعی ) در برنامه‌ی رژیم غذایی روزانه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و تأثیر بسزایی در درمان سرطان دارد.

طبق تحقیقات انجام شده، عسل با جلوگیری از پیشروی سلول‌های سرطانی به روند درمان انواع سرطان کمک می‌کند.

با توجه به همه این نکات شما لازم است که از روشهای تشخیص عسل طبیعی مطلع باشید

۱۰. درمان بیماری‌های معده

عسل به‌خاطر خاصیت آنتی‌اکسیدانی و نیز مبارزه با رادیکال‌های آزاد میزان برگشت اسید معده را کاهش می‌دهد.

بیماری رفلاکس معده یا همان ترش کردن معده به‌خاطر ضعیف‌شدن عضله‌ی تنگ‌کننده بین مری و معده است.

مصرف عسل سبب تحریک و رشد مجدد این اسفنگتر شده و در نتیجه کاهش برگشت محتویات معده به مری یا همان ترش کردن می‌شود

 

همچنین یک قاشق چای‌خوری عسل طبیعی سبب درمان نفخ معده می‌شود.

برای تشخیص عسل طبیعی شما میتوانید از روشهای مختلف استفاده کنید

تشخیص عسل طبیعی

روش های خانگی تشخیص عسل طبیعی

برای اطمینان صددرصدی از اصل و طبیعی بودن و تشخیص عسل طبیعی باید چند نکته از جمله میزان ساکاروز، قند قبل و بعد هیدرولیز و دیاستاز ( تست عسل حرارت ندیده ) در آزمایشگاه ها آنالیز شود و مشخص شود که عسل در چه رده ای قرار دارد.

همچنین در جواب آزمایش برای تشخیص عسل طبیعی مشخص می شود که عسل آزمایش شده در رده عسل کاملا خالص، عسل تغذیه نشده از زنبور، کم تغذیه شده و زیاد تغذیه شده قرار دارد یا اینکه تمام عسل، صنعتی است و بدون زنبور تولید شده است.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی شل است

توجه به مواردی ازجمله شل بودن عسل طبیعی می تواند در هنگام خرید این ماده غذایی به مردم کمک کند؛ عسل طبیعی که بدون شکر است و بیشتر برای درمان بیماری ها استفاده می شود، برخلاف تصور مردم، نسبتا شل است.

مردم تصور می کنند عسلی طبیعی است که سفت باشد، در حالیکه عسلی که زنبور تولیدکننده آن شکر نخورده باشد، شل است و میتواند در تشخیص عسل طبیعی به ما کمک کند

از لحاظ علمی نیز این شل بودن به این دلیل است که قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز است و زمانی که ظرف عسل طبیعی را کج می کنیم این قندها به راحتی روی هم حرکت می کنند

در صورتی که اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید است به دلیل نوع مولکول ها به هم گیر می کنند و به همین دلیل عسل یک مقدار سفت تر از حالت عادی می شود و تشخیص عسل طبیعی از این راه هم امکان پذیر است

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی به سختی در آب سرد حل می شود

برای تشخیص عسل طبیعی یک قاشق عسل را اگر در درون یک لیوان آب سرد بریزیم، به ته لیوان رفته و ته نشین می شود و به سختی در آب سرد حل می شود؛ اما عسل های صنعتی قبل از رسیدن به ته لیوان از هم باز می شود.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – عسل طبیعی شکرک می زند

شکرک زدن یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

عسل طبیعی حتما شکرک می زند اما عسل غیرمرغوب شکرک نمی زند؛ البته این به آن معنا نیست که عسل بلافاصله پس از خارج شدن از کندو شکرک بزند، بلکه شکرک زدن بسته به شرایط است

در شکرک بستن عسل، زمان و شرایط نگهداری بسیار مهم است. مثلا عسل طبیعی گل جعفری، یک ماه بعد از خارج شدن از کندو شروع به شکرک زدن می‌کند و لی عسل گل قنقال بعد از ۲ سال شروع به شکرک زدن می کنند.

علاوه بر این موارد، عطر و طعم گل های طبیعی باید در عسل وجود داشته باشد، (روشهای تشخیص عسل طبیعی) هر چند اضافه کردن اسانس در عسل های صنعتی رایج شده است.

عسل طبیعی بر اساس نوع گل، دارای خواص مختلفی است و در حال حاضر از عسل طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود پس باید از روشهای مطمئن برای تشخیص عسل طبیعی استفاده کرد

 

تشخیص عسل طبیعی

روش شناخت و تشخیص عسل طبیعی

۱- عسل طبیعی

عسل ماده شیرین و غلیظی است که توسط زنبوران عسل از شهد گل ها جمع آوری شده و تغییر شکل می یابد و سپس در داخل سلول های مومی کندو ذخیره می شود.

زنبوران عسل گل های مفید را از غیر مفید تشخیص می دهند.

آنها با علاقه فراوان سراغ گیاهان طبی و گل های شفابخش می روند و عصاره آنها را گرفته و به بهترین شکل در اختیار ما قرار می دهند.

و ما نیز با روشهای تشخیص عسل طبیعی میتوانیم عسل خوب را از بد تشخیص دهیم

تشخیص عسل طبیعی

۲- عسل تقـلبی

هر گونه تغییری در عسل مثل افزودن یک سری مواد به آن، تقلب محسوب می شود.

عسل تقلبی به دو روش تهیه می شود:

الف) بخشی از عسل، تقلبی است

– با کمک زنبور: در این روش به وسیله تغذیه مصنوعی زنبوران با شربت قند و آبمیوه ها یا استفاده از عسلک، عسل مصنوعی یا تقلبی تهیه می کنند.

– بدون کمک زنبور: در این روش مستقیماً عسل طبیعی با مواد گلوکزی (شربت قند) و شیره میوه ها مخلوط شده و عسل تقلبی تولید می شود.

ب) عسل صد در صد تقلبی است

در این روش عسل ۱۰۰ درصد مصنوعی است و از شیره میوه هایی مانند خرما، توت و غیره یا از مواد گلوکزی مثل شربت قند، مواد نشاسته ای و … ساخته می شود که این عسل ها به هیچ وجه عطر و طعم عسل واقعی را ندارند.

عسل های مصنوعی تهیه شده از شیره میوه ها، دارای مواد و ترکیباتی مشابه عسل طبیعی هستند که از تغلیظ آب میوه ها به طریق مصنوعی و صنعتی به دست آمده است.

این نوع عسل، بدون دخالت زنبور، از قند، نیشکر و میوه های شیرین مانند خربزه، هندوانه، کدو تنبل و خرما تولید می شود.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – استانداردهای عسل:

استانداردهای عسل و تشخیص عسل طبیعی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است

مواردی که در تهیه و تولید عسل اهمیت دارند: میزان قند، میزان رطوبت، طعم ، رنگ و عطر عسل می‌باشد

تشخیص عسل طبیعی

راه های تشخیص عسل طبـیعی :

۱- فروشگاه های معتبر: آسان ترین روش تشخیص عسل طبـیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر است.

۲- میزان رطوبت: برخی افراد، میزان رطوبت عسل را به وسیله برگرداندن شیشه عسل و سرعت بالا و پایین رفتن حباب داخل شیشه، و یا میزان کش آمدن عسل اندازه گیری می کنند، ولی باید توجه داشت که این روش ها برای تشخیص عسل طبیعی ، دقیق و مطمئن نیستند.

۳- میزان تخمیر شدن: تمام عسل ها حاوی مخمرهای خوراکی بی ضرر برای انسان می باشند.

تخمیر شدن مختص عسل های بسته بندی شده و صاف شده نیست، بلکه اگر شرایط مناسب باشد، عسل شان نیز تخمیر می شود.

۴- مزه کردن: عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه هستند. هر گیاه مزه خاصی به عسل می دهد.

باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل که جهت مشخص شدن روشهای تشخیص عسل طبیعی را بلد باشید.

۵- عطر و بوی طبیعی: اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش حتماً بو و رایحه قوی و مطبوع عسل طبیعی را می توانید به راحتی استشمام کنید که این مسئله یکی از روشهای تشخیص عسل طبیعی است

۶- سرعت حل شدن در آب: برای تشخیص عسل طبیعی ،  اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتر و رطوبت بالاتری برخوردار است و یکی از روشهای تشخیص عسل طبیعی است

با وجود تمام این موارد ، هر یک از روش های فوق برای تشخیص عسل طبیعی به تنهایی نمی تواند خالص بودن عسل را ثابت کند

تشخیص عسل طبیعی

نحوه تشخیص عسل طبیعی

ساده ترین راه ها برای تشخیص عسل طبیعی

عسل از جمله مواد غذایی است که با مزاج اکثر افراد سازگاری دارد و بدلیل طعم بسیار خوب و وجود مواد مغذی بسیار مثل انواع ویتامین ها قندهای طبیعی برای تامین انرژی روزانه و قند مورد نیاز بدن و انواع مواد آلی و معدنی طرفداران بسیار زیادی دارد بخاطر همین شما باید در تشخیص عسل طبیعی مهارت لازم را داشته باشید

 

اگر عسلی که ما مصرف میکنیم طبیعی نباشد و توسط مواد شیمیایی و قندهای غیرطبیعی ساخته شده باشد نه تنها هیچ یک از فواید فوق را ندارد بلکه به مراتب آسیب هایی هم به بدن وارد میکند که این امر نیز بواسطه عدم تشخیص عسل طبیعی است

 

زنبورداران و مراکز معتبر پخش عسل با استفاده از روشهای آزمایشگاهی برای تشخیص عسل طبیعی استفاده میکنند اما روشهای عامیانه نیز برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی ویژگی های ظاهری :

عسل طبیعی علاوه بر مزه ی شیرینی دارای طعم خاصی نیز میباشد که بسته به گیاهی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده متفاوت میباشد در صورتی که عسل تقلبی فقط مزه ی شیرینی مثل مزه شکر و شیره دارند که با این آزمایش شما در تشخیص عسل طبیعی وارد میشوید

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – بوی عسل :

عسل طبیعی دارای بوی خاص و منحصر بفرد خود است (یکی از شاخصه های تشخیص عسل طبیعی ) که پس از اینکه درپوش آن برداشته میشود براحتی قابل استشمام است اما عسل تقلبی بو و رایحه ی خاصی ندارد.

 

تشخیص عسل طبیعی – سفتی و غلظت عسل طبیعی :

عسل طبیعی دارای غلظت و سفتی متوسط است و در دهان براحتی آب میشود اما عسل تقلبی بعد از مدتی ماندن در فضا یا زیادی سفت و غلیظ میشوند یا خیلی روان و شل که این مسئله نیز میتواند شما را در  تشخیص عسل طبیعی کمک کند

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – رنگ عسل طبیعی:

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی رنگ کار ساده ای نیست چرا که با توجه به شهد گلها رنگها هم متفاوت هستند . اما تیرگی بیش اندازه ی عسل مشکوک به تقلبی بودن آن است .

یکی از روشهای تشخیص عسل طبیعی این است که بدلیل خاصیت کلوییدی عسل نور مستقیم از آن عبور نمیکند و تصاویر از پشت شیشه ی عسل طبیعی دیده نمیشود در صورتیکه عسل های تقلبی بدلیل اینکه از قندهای تجاری درست شده اند نور را بطور مستقیم عبور میدهند در نتیجه تصاویر را میتوان از پشت شیشه عسل دید.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی بوسیله تست عسل طبیعی

ریختن عسل در آب سرد میتواند برای تشخیص عسل طبیعی کمک کننده باشد به این ترتیب که اگر عسل تقلبی باشد خیلی سریع در آب حل میشود اما عسل طبیعی همان حالت چسبندگی خود را حفظ میکند.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی با تعویض ظروف عسل

برای تشخیص عسل طبیعی ، عسل را از ظرفی به ظرفی دیگر منتقل کنید اگر به سرعت درون عسل حبابهای زیادی تشکیل شد احتمال طبیعی بودن عسل بیشتر است.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی بوسیله شکرک زدن عسل

اغلب افراد تصور میکنند که شکرک زدن عسل پس از مدتی نشانه ی تقلبی بودن آن و وجود قند و شکر مصنوعی در عسل است اما حقیقت این است که عسل طبیعی یک محلول قندی فرا اشباع است و مقدار قند آن بیش از آن است که حلال توانایی نگهداری تمام مدت آن را داشته باشد به همین دلیل پس از مدتی پیوندهای قندهای حل شده مجددا به هم متصل میشوند و از حلال جدا شده و بصورت شکرک ظاهر میشوند و این شکرک زدن میتوانید یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی باشد

در کارخانه های تولید شکرهای تقلبی برای جلوگیری از پیوند دوباره ی قندها اسیدهای امولسیون کننده به عسل اضافه میکنند که شما بایستی با تکنیکهای تشخیص عسل طبیعی این مهم را متوجه شوید

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی شکرک زدن بسیار ساده و روشی تقریبا مطمئن است چرا که نشاندهنده کارخانه ای نبودن عسل و نبود مواد نگهدارنده مصنوعی میباشد.

تشخیص عسل طبیعی

رفع شکرک زدن عسل

برای رفع شکرک عسل ، آن را به مدت چند دقیقه داخل آب داغ با دمای ۶۰-۷۰ درجه قرار دهید. اعمال حرارت بصورت غیر مستقیم باعث شکستن مجدد پیوند قندها و حل شدن مجدد آن در حلال میشود.

 

 

از کجا بفهمیم عسل طبیعی است ؟

تشخیص عسل طبیعی و واقعی قبل از خرید

عسلی که به عنوان عسل طبیعی تولید می شود از یک سری افزودنی ها مانند آنتی بیوتیک ها که زنبورداران برای درمان زنبورهای بیمار استفاده میکنند نیز در خود جای می دهد.

هر عسل با طعمی متفاوت و خاص دسته بندی می شود که بیشتر عسلهای طبیعی مصارف درمانی و دارویی دارند بخاطر همین تشخیص عسل طبیعی حائز اهمیت است

 

محققان تاکنون بیش از ۶۰ خاصیت درمانی برای عسل طبیعی این محصول معجزه آسا شناسایی کرده اند. مهمترین آنها شامل:

پاکسازی داخل بدن، رفع آکنه، جلوگیری از پوکی استخوان، درمان آسم، درمان زردی، افزایش توانی جنسی و درمان ناباروری، ضد سلولیت، کاهش وزن، تسکین درد آرتریت، کاهش ریسک بیماری های قلبی، کاهش کلسترول، درمان زخم داخلی، رفع اسید معده، رفع کم آبی بدن، تقویت ایمنی، رفع حملات میگرنی و استرس، کاهش درد گلو، درمان بی خوابی، تمیزکننده دندان، ضد طاسی، ضد سرطان، ضد التهاب، ضد سرفه، ضد رفلاکس، رفع التهاب سینوس، درمان بیماری لثه، بهبود هوش، ، تقویت قوه بینایی و تقویت حافظه ، ضد پیری و موارد بسیار دیگر است.

 

تمام خواص درمانی عسل حاصل طبیعی و خالص بودن و تشخیص عسل طبیعی است. هر نوع تقلب در عسل می تواند به مرور زمان عوارض جبران ناپذیری را برای سلامت بدن به همراه داشته باشد، از این رو شناخت عسل طبیعی بسیار پر اهمیت است.

 

امروزه در بازار انواع عسل با موم و بدون موم عرضه می شود و همگی فروشندگان نیز این ادعا را دارند؛ محصولی که ارائه می دهند طبیعی است. اما، چگونه می شود تشخیص عسل طبیعی کرد تا مشکلات و عوارض عسل تقلبی دامن گیر سلامت ما نشود؟

 

انجمن زنبور عسل ایران سه روش پر تکرار تقلب تولید عسل در کشور را عنوان کردند:

۱ – اضافه کردن شکر ساده یا شکر چغندر قند یا شهد ذرت با اسید هیدرولیز شده به عسل

۲ – تغذیه کندو با شربت شکر

۳ – تهیه عسل بدون دخالت زنبور با شکر و آب و اسانس (که از همه خطرناکتر است)

 

مطمئن ترین روش برای تشخیص عسل طبیعی و تقلب در عسل، انجام آزمایشات متعدد از جمله اندازه‌گیری ساکارز (قند شکر) در عسل است.

 

بیشتر مصرف کنندگان تصور می کنند عسل طبیعی و خوب عسلی است که؛

رنگ آن کهربایی تیره یا همرنگ عقیق باشد، سفت بوده و اصطلاحاً کش بیاید،

اگر ۲۴ ساعت در یخچال بماند (شکرک نزند)،

اگر قاشقی از آن برداشته شود قطراتی که از آن سرازیر می‌شود،

به صورت باریکه‌ای ممتد باشد و قطع نشود،

عده‌ای هم تکنیک‌های خاصی برای تشخیص عسل طبیعی بکار می‌برند که پایه و اساس آن معلوم نیست مانند:

کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و….

 

اما، انجمن زنبور عسل ایران معتقد است؛ هیچ کدام از این اقدامات بطور دقیق نمی تواند در تشخیص عسل طبیعی و خالص از تقلبی موثر باشد و نتایج این اقدامات به طور کلی مردود است.

تشخیص عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی – چگونه عسل دست ساز را تشخیص دهیم

عسل های دست ساز که خطرناک ترین نوع عسل تقلبی هستند با گذاشتن در دهان مانند آب نبات سفت باقی می‌ماند و دیر حل و جذب می‌شود در حالیکه عسلی که توسط زنبور عسل تولید شده باشد از هنگامی که در دهان قرار می گیرد توسط مخاط دهان و رگ های زیر زبانی سریع جذب می شود و این مسئله به خوبی قابل درک و تشخیص است و یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

 

روش دیگر تشخیص عسل طبیعی اینکه در عسل دست ساز از پشت شیشه به راحتی می توانید اشیا را ببینید، درحالی که هر چقدر هم که رنگ عسل طبیعی روشن باشد شما نمی توانید از پشت شیشه چیزی را مشاهده کنید

 

روش ساده دیگر برای شناخت و تشخیص عسل طبیعی و دست ساز ، آزمایش خاصیت حلالیت عسل در آب سرد است، در این روش قطره‌ای از عسل را در آب سرد بریزید، اگر حالت چسبندگی خود را حفظ کرد و به سرعت حل نشد و لبه‌های قطره یا رشته جریان باریک عسل در زمان ریزش از هم نپاشید، احتمالا طبیعی است در غیر این صورت عسل تقلبی و دست ساز است.

عسل طبیعی

در خوردن عسل زیاده روی نکنید

اگرچه عسل خواص معجزه آسای زیادی دارد اما کارشناسان تغذیه توصیه می کنند باید روزانه کمتر از ۲۵ گرم فروکتوز مصرف شود چرا که مصرف زیاد آن می تواند برای بدن زیانبار باشد. و این مقدار حتما باید عسل طبیعی باشد و شما نیز باید در تشخیص عسل طبیعی مهارت داشته باشید

عسل طبیعی

ویژگیهای عسل تقلبی و راهکار تشخیص عسل طبیعی چیست؟

 

عسل طبیعی در طب سنتی و تغذیه ایرانی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و در منابع طب سنتی کشورمان کنار روایات متعدد، تأکید فراوانی بر مصرف عسل برای حفظ سلامتی و درمان طیف گسترده‌ای از بیماریها شده است به همین علت تشخیص عسل طبیعی ضرورت است

 

اما بسیاری از مردم کشورمان با تصور اینکه در حال حاضر امکان عدم تشخیص عسل طبیعی و دسترسی به عسل طبیعی و خالص وجود ندارد، عملاً خود را از این ماده غذایی شفابخش و بسیار مفید، محروم کرده‌اند

 

عسل خوب الزاما عسلی نیست که از زنبوری تهیه شده باشد که آن زنبور صد در صد از گلهای دشت و باغها تغذیه کرده باشد بلکه حتی عسل زنبوری هم که مثلاً در فصل سرما توسط زنبوردار با شکر یا شیره‌های شیرین تغذیه شده باشد نیز دارای بخش قابل توجهی از خواص عسل طبیعی است و به‌راحتی می‌توان با مصرف چنین عسلی که فرایند تولید آن توسط زنبور طی شده، نسبت به تشخیص عسل طبیعی مطمئن بود و از فواید مختلف ذکرشده برای عسل، استفاده کرد

 

تصور عامه برای تشخیص عسل طبیعی این است که اگر عسلی، شکرک زد یعنی آن عسل از شکر تهیه شده و اصلاً خالص و طبیعی نیست!

اصلاً این طور نیست؛ شکرک زدن عسل اصلاً ربطی به تشخیص عسل طبیعی و  ناخالص بودن عسل ندارد؛ در اصل آنچه به شکرک زدن عسل تعبیر می‌شود در اصل « رس بستن عسل» است که در واقع فرایندی طبیعی برای عسل‌‌های خالص در سرمای هواست!

 

یعنی عسل خوب و خالصی که به‌هنگام عرضه به بازار به آن حرارت نداده باشند، در صورت قرار گرفتن در فضای سرد یا در یخچال به‌صورت طبیعی رس می‌بندد یا به‌اصطلاح عمومی، شکرک می‌زند؛ این رس بستن به‌دلیل آنزیم‌های طبیعی است که توسط زنبور تولید شده و در عسل وجود دارد! و این نیز یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی است

 

جالب اینکه در صورت حرارت دادن مستقیم یا غیر‌مستقیم عسل، این رس از بین می‌رود و دیگر هم این رس بستن، تکرار نخواهد شد؛ البته مصرف عسلی که رس بسته به هیچ عنوان مشکلی ندارد و تمام خواص طبیعی آن در این حالت هم محفوظ و حتی عسلی که حرارت ندیده، دارای خواص بیشتری است اما اگر به‌هنگام مصرف، حالت رس بسته عسل، باب میل شما نیست، می‌توانید عسل را داخل یک ظرف شیشه‌ای بریزید و این ظرف را داخل ظرفی از آب جوش قرار دهید و برای چند دقیقه، آن را با شعله ملایم، حرارت دهید.

 

برخی به منظور تشخیص عسل طبیعی تصور می‌کنند که عسل خوب و خالص حتماً باید غلیظ هم باشد در صورتی که میزان غلظت عسل ربطی به خالص یا ناخالص بودن آن ندارد و بسته به نوع گیاه و محلی که زنبور از آن تغذیه کرده و فصل آن ، غلظت عسل هم می‌تواند متغیر و مختلف باشد.

 

همچنین بسته به نوع گیاه و گل‌هایی که زنبور برای تهیه عسل به‌روی آنها نشسته، رنگ عسل می‌تواند از زرد روشن تا قهوه‌ای تیره و حتی نزدیک به طیف رنگی سبز زیتونی و … نیز باشد.

 

همچنین باورهایی برای تشخیص عسل طبیعی نظیر سوختن یا نسوختن عسل در مجاورت شعله، میزان کشیدگی یا بریدن عسل و … الزاما نمی‌تواند نشانه خالص یا ناخالص بودن عسل باشد؛

میزان «ساکارز عسل» یکی از بهترین فاکتورهای تشخیص عسل طبیعی و خوب است که این فاکتور هم فقط از طریق انجام آزمایش در آزمایشگاه‌های ویژه، امکان‌پذیر است و هر چقدر که ساکارز عسل به عدد یک نزدیکتر باشد، از خلوص بالاتری برخوردار است.

 

یکی از بهترین راهکارهای عملی برای اطمینان از خالص بودن و تشخیص عسل طبیعی ، اطمینان داشتن به فرد یا مرکز عرضه‌کننده عسل است

 

نکات علمی برای تشخیص عسل طبیعی

برای تشخیص عسل طبیعی روش های متفاوتی وجود دارد ولی اکثر آنها پشتوانه علمی ندارند و قاطعانه نمیتوان در موردشان نظر داد .

پس چطور میتوان به تشخیص عسل طبیعی نزدیک شد؟

عسل طبیعی

تشخیص عسل طبیعی اصلی

عسل دارای خواص پیچیده ایست و در محیط های گرم و سرد از خود واکنش متفاوتی نشان می دهد مثلا در محیط گرم به سادگی روان می شود و در محیط سرد بسیار سفت و چسبنده می شود ، همچنین در محیط مرطوب به راحتی رطوب جذب می کند و در محیط خشک رطوبت آن کاهش می یابد و مواردی از این قبیل تشخیص عسل طبیعی و اصل را ممکن میکند

 

تشخیص عسل طبیعی و مرغوب توسط خریداران ، بدون استفاده از وسایل آزمایشگاهی کار مشکلی است ولی زنبورداران و افرادی که با فرآوری عسل سر و کار دارند تشخیص نسبتا خوبی می دهند

 

 

با دستگاه های آزمایشگاهی ، تشخیص عسل طبیعی ، مرغوبیت و صدمات مختلفی که به عسل وارد شده قابل اندازه گیری است.

 

۱. ساده ترین و مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی خرید از فروشگاه های عسل معتبر است..

۲٫ برخی مردم برای تشخیص عسل طبیعی ، میزان رطوبت و مرغوبیت عسل را با کش سانی بودن آن و وجود حباب های درون آن تشخیص می دهند که تشخیص قطعی نیست زیرا در محیط نسبتا گرم عسل روان تر می شود و در محیط سردتر عسل سفت تر ، عسلی که رطوبت آن ۱۸% باشد عسل خوبی است.

۳٫ بر عکس تصور اکثر ایرانیان شکرک زدن یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی و نشانه سلامتی عسل است و اروپاییان بیشتر مشتری عسل‎های شکرک زده و کرم رنگ هستند.

اکثر عسل ها بعد از مدتی شکرک می زنند و این مدت بستگی به نوع گیاهان رطوب و موارد دیگر متفاوت است. و این عمل بین چند هفته ، چند ماه ، چند سال بین عسل های متفاوت است

 

۴٫ یکی از راههای تشخیص عسل طبیعی این است که وقتی عسل حاصل از شربت شکر را مزمزه کنید فقط مزه شیرینی را احساس می کنید ولی وقتی عسل طبیعی را مزمزه کنید به جز مزه شیرینی طعم مطبوع عسل که بسته به نوع گیان آن متفاوت است را به همراه سایر مخمر های آن متوجه می شوید.

 

۵٫ برای تشخیص عسل طبیعی ،  چنانچه درپوش ظرف عسل طبیعی برای مدتی بسته باشد و سپس درپوش آن را باز کنید حتما بو و رایحه عسل طبیعی را متوجه خواهید شد و این راهی است برای تشخیص عسل طبیعی.

۶٫ برای تشخیص عسل طبیعی ، اگر عسل را داخل لیوان آب بریزید ، چنانچه در آب حل شود و به شکل مشخصی در ته شیشه جمع نشود عسل خوبی نیست ، این عسل رطوبت بالایی دارد

هر یک از این روشها به تنهایی نمیتواند برای تشخیص عسل طبیعی یا غیر طبیعی کافی باشد ولی میتواند به تشخیص درست شما تا حد زیادی کمک کند

۷- مواد خارجی در عسل موادی از قبیل ذرات موم ، گرده ، و غبار و غیره باعث شکرک زدن سریعتر عسل می شوند ، به همین دلیل برای جلوگیری از شکرک زدن ، عسل را صاف کرده و مواد زائد آن را خارج میکنند.

 

عسل طبیعی

خرید و تشخیص عسل طبیعی

باید توجه داشت عطر و طعم گل های طبیعی باید در عسل وجود داشته باشد، هر چند اضافه کردن اسانس در عسل های صنعتی رایج است و کار تشخیص عسل طبیعی را مشکل میکند

 

 

 

 

 

 

چگونه می توان عسل ۱۰۰٪ خالص را از عسل جعلی تشخیص داد ؟ 

هنگامی که در عسل تقلب می شود، این بدان معنی است که آن را با گلوکز، دکستروز، ملاس، شربت ذرت، شربت قند، شکر معکوس، آرد، نشاسته یا هر محصول مشابه دیگر مخلوط کره اند، 

 

تصور غلط رایج این است که عسل گرانول یا کریستالیزه شده تقلبی است.

حقیقت این است که کریستالیزاسیون عسل، یکی از راههای اثبات اینکه که عسل طبیعی است. در مورد اینکه چرا عسل کریستالیزه می شود، پاسخ بسیار ساده است: عسل یک محلول قند بسیار متمرکز است که حاوی حدود ۷۰٪ کربوهیدرات و ۲۰٪ آب و یا حتی کمتر است، این محلول بیش از حد دارای قند ناپایدار است. گلوکز با گذشت زمان از آب جدا می شود و این توده های گرانول یا فرم های کریستال را تشکیل می دهد.

بنابراین، مهم است که توجه داشته باشیم که کریستالیزاسیون به هیچ وجه کیفیت عسل را تحت تاثیر قرار نمی دهد

 

 

به عنوان یک حقیقت، با چشم و مزه نمیتوان به عسل تقلبی پی برد. رنگ و مزه عسل معمولا به تنوع و موقعیت جغرافیایی گل و گیاه که در آن عسل برداشت می شود، بستگی دارد.

پس چگونه عسل طبیعی رو بخریم

به نظر ما تنها راه خرید عسل طبیعی خرید از فروشنده مطمئن که ضمانت دهد

 

چگونه می توان تفاوت عسل طبیعی و تقلبی را تشخیص داد؟

برخی از راهنمایی ها به مصرف کننده ​​کمک میکند تا آیا عسل او عسلی که خریداری می کند طبیعی است یا تقلبی؟.

این راهنمایی ها ی مرسوم بر اساس ویژگی های زیر استوار است. با این حال، توجه به ناخالصی ها در عسل با آزمایشگاه میسر است

 

تستعسل خالصعسل تقلبی
چسبندگیاگر بین انگشتانتان مالیده شود ، چسبندگی نداشته باشدزیاد است به دلیل شیرین کننده های اضافی
ضخامتبه اندازه کافی ضخیم است، حرکت از یک طرف شیشه به سمت دیگر طول می کشدبسیار سبک و ابکی است
طعمطعم آن در عرض چند دقیقه از بین میرود (حرارت و خنک شدن ممکن است طعم را تغییر دهد)طعم به مدت طولانی باقی می ماند بخاطر وجود قند است
بوی / عطربوی ملایم، احتمالا بوی واقعی گلهایی که از شهد جمع آوری شده استهیچ بویی ندارد یا بوی مصنوعی دارد
گرمایشبه سرعت کارامل می کند و فوم را تشکیل نمی دهدتبدیل به حباب میشود
روش حل شدندر آب حل نمیشود و در پایین قرار میگیرد. هنگامی که برای مدتی میماند می شود رقیق می شود. مخلوط کردن با مقدار مساوی از عسل و آب، عسل در پایین قرار داردغالبا باقی می ماند و آب را از بین می برد. در حالی که محلول شیری را تشکیل می دهد،
تست شعله (بستگی به مقدار عسل)به راحتی آتش میگیردبا توجه به وجود رطوبت، به راحتی روشن نمی شود
تست نانهنگامی که بر روی یک تکه نان پخش می شود، در عرض چند دقیقه سخت می شودبه دلیل رطوبت، نان را می برد
تست جذباگر چند قطره بر روی کاغذ ریخته شود جذب کاغذ نمی شود. هنگامی که در قطعه ای از پارچه سفید ریخته می شود، لکه ها را ترک نمی کندبه کاغذ جذب شده و کاغذ مرطوب میشود
ناخالصی هاحضور ناخالصی: ذرات کثیف، ذرات گرده و بدن زنبور عسلعدم وجود ناخالصی

منبع:  http://durablehealth.net/food-nutrition/test-honey-purity-know-fake-pure-honey/

انجام آزمایش برای خلوص عسل در منزل
هنگامی که شما در حال تلاش برای پیدا کردن یک آزمون ساده هستید، انواع مختلف شگفت انگیز، خوشمزه عسل در برابر شما تاثیر می گذارند. انواع مختلف عسل خالص می تواند طیف وسیعی از چگالی، اشتعال پذیری و دیگر ویژگی ها را پوشش دهد. در حالی که آزمون های زیر بر اساس اصول واقعی هستند، در عمل نتایج شما ممکن است غیرقابل حل باشد. چندین از این آزمایش ها را امتحان کنید تا ببینید آیا عسل به طور مداوم از کار افتاده یا ناکام می ماند. در بسیاری موارد، شما می توانید چیزی بیش از حد حدس و گمان بدست آورید. همیشه متوقف می شود در مورد آنچه که در یک بطری عسل است فکر کنید؟

برای بررسی خلوص عسل در خانه، در اینجا چیزی است که باید انجام دهید:

آزمایش تست
این روش برای انجام آزمون انگشت شست است:

قطره کوچکی از عسل را که روی انگشت شست گذاشته اید قرار دهید
برای بررسی اینکه آیا آن را از بین می برد یا پخش می شود، بررسی کنید
اگر آن را انجام دهد، خالص نیست
عسل خالص بر روی انگشت شست دست نخواهد گذاشت

آزمایش آب به نقطه عسل جعلی
در اینجا چگونگی انجام آزمون آب:

یک لیوان را با آب پر کنید
یک قاشق غذاخوری عسل را به شیشه اضافه کنید
عسل مصنوعی یا مصنوعی در آب حل می شود و شما آن را در اطراف شیشه خواهید دید
از طرف دیگر عسل خالص درست در پایین شیشه شما قرار می گیرد
تست شعله به دانستن عسل خالص
آیا می دانید که عسل ارگانی قابل اشتعال است؟ در اینجا یک آزمایش برای دانستن ۱۰۰٪ عسل طبیعی آلی است.

نگاهی به یک چوب کبریتی خشک
نوک آن را به سمت عسل بکشید
چوب را بر روی جعبه مطابقت قرار دهید تا آن را روشن کنید
اگر عسل خالص باشد، مارپیچ با سهولت روشن خواهد شد
شعله همچنان عسل را سوزاند
با این حال، اگر آن را با ناخالصی، آن را نمی کند چرا که عسل جعلی حاوی رطوبت به عنوان یکی از ناخالصی
این ها بعضی از روش های ساده و رایج برای آزمایش عسل خالص در خانه هستند. یکی دیگر از روش های معمول برای تشخیص تفاوت این است به شرح زیر است: اضافه کردن آب و ۲-۳ قطره ذاتی سرکه به عسل و خوب مخلوط کنید. اگر این راه حل فوم می شود، این عادت کاملا عجیب و غریب است.

قوانین خلوص عسل منطقه خود را بشناسید. بعضی از کشورها یا دولت های منطقه ای استانداردهای عسل را که مستلزم اشاره به مواد افزودنی است، صادر می کنند. دیگران قوانین مربوط به خلوص عسل ندارند و یا ممکن است دستورالعمل های داوطلبانه را بدون امکان اجرای آنها منتشر کنند. سعی کنید قوانین خلوص عسل را در منطقه خود پیدا کنید تا بدانید چقدر ایمان در برچسب های عسل در فروشگاه مواد غذایی محلی خود قرار داده اید.
هر محصولی که در اتحادیه اروپا به عنوان عسل به فروش می رسد باید از مواد افزودنی قانونی باشد، از جمله آنتی بیوتیک هایی که برای درمان زنبورها برای بیماری استفاده می شود. [۱] هر عسل با نقایصی که به طور جدی روی طعم تاثیر می گذارد، باید به عنوان “عسل بیکر” در نظر گرفته شده برای استفاده در غذاهای فرآوری شده فروخته شود. [۲] دولت ایالات متحده برای خلوص عسل تست نمیکند و مقدار کمی از آنتی بیوتیکها را ردیابی میکند. لوگوی USDA به این معنی نیست که عسل خالص است. [۳] فلوریدا تنها دولت ایالات متحده است که به عسل نیاز دارد تا تمام مواد افزودنی را نمایش دهد تا زمانی که در فلوریدا ساخته و فروخته شود. [۴] مراقب مواد تحت نام دیگری مانند “مخلوط عسل” یا “محصولات عسل” که تحت این قانون قرار نگرفته اند، به فروش می رسند. [۵]

عسل می تواند یک جایگزین شگفت انگیز برای شکر تصفیه شده شما باشد که فقط یک منبع کالری خالی است. این عنصر دوست داشتنی ساخته شده توسط طبیعت نه تنها می تواند زندگی شما را شیرین، بلکه آن را نیز در مواد معدنی، مواد مغذی و آنزیم های زنده فراوان است. اگر می خواهید از مزایای استفاده از عسل لذت ببرید، قبل از خرید باید خلوص آن را در نظر بگیرید. بزرگترین مشکل عسل این است که کیفیت آن است. این می تواند یک چالش برای پیدا کردن خوب، عسل خالص باشد. مثل بسیاری از کالاهای غذایی دیگر، تقلبی رایج است. آسان است که تقلب کنید زیرا عسل تجاری اغلب می تواند با محلول گلوکز، شربت ذرت فروکتوز بالا و سایر مواد تشکیل دهنده ای که حتی ممکن است در مورد آن نادیده بگیرید مخلوط کنید. گاهی اوقات، هنگامی که شیشه ی عسل را باز کنید و کمی پاپ را بشنوید،

بهترین کیفیت عسل از زنبورها و نه کارخانه ها به دست می آید و بنابراین نقطه شروع خوبی برای خواندن برچسب عنصر است. به دنبال کلمات مانند “خام”، “طبیعی”، “جنگل عسل” و یا “آلی” – آنها ممکن است امن تر از عسل معمول است. اما، از آنجا که مقررات مواد غذایی کمی مضر است، شما هرگز نمی توانید بیش از حد مطمئن شوید و این ممکن است راه نادرست است. بنابراین، واقعا می توانید تفاوت بین عسل واقعی و جعلی را بگویید؟ برای دانستن حقیقت، آن را در خانه آزمایش کنید. در اینجا برخی از ترفندهای ساده برای بررسی خلوص آن و راه هایی برای عفونت مجدد عسل وجود دارد.

۱٫ آزمون تست

مقدار کمی عسل بر روی انگشت شست خود قرار دهید و بررسی کنید که آیا مایعات دیگری مانند مایعات دیگر پخش یا پخش می شود. اگر این کار را می کند، ممکن است خالص نباشد. عسل خالص ضخیم است، در حالی که عسل نابالغ آلودگی دارد. عسل خالص چوب را به سطح آن اعمال می کند و از بین نمی رود. علاوه بر این، طعم عسل ناخالص ممکن است به دلیل حضور شکر افزوده شود.

۲٫ تست آب یک قاشق چای خوری عسل را بشویید و یک لیوان آب پر کنید. عسل جعلی یا تقلبی در آب حل می شود، در حالی که عسل خالص که دارای یک بافت متراکم تر است، درست در پایین شیشه به صورت توده ها قرار می گیرد. همان مورد با کاغذ یا یک پارچه سفید است. اگر عسل خالص را در دو قسمت قرار دهید، جذب نمی شود یا لکه ها را ترک می کند.

۳٫ تست شعله

ممکن است این را ندیده باشید، اما عسل خالص قابل اشتعال است. اگرچه، در هنگام انجام این آزمون، ما به شما احتیاج خواهیم داشت و با ریسک خود، آن را انجام دهید. یک سگ ماده خشک را بردارید و آن را به عسل بشویید. ضربه زنبورداری را در برابر جعبه مطبوعات قرار دهید. اگر آن را روشن می کند، عسل شما خالص است. اگر نور نباشد، ممکن است فریب خورده باشد و همچنین ممکن است حاوی تعدادی از رطوبت در هنگام آلودگی باشد.

۴٫ استفاده از سرکه:

یک قاشق غذاخوری عسل، یک آب و ۲-۳ قطره ذاتی سرکه را با هم مخلوط کنید. اگر این مخلوط را فوم کنید، شانس بسیار زیادی وجود دارد که عسل شما ممکن است تقلبی شده باشد.

۵٫ تست گرما

اگر شما عسل خالص را حرارت داده اید، آن را به سرعت و بدون فوم تبدیل می شود. اما، در مورد عسل نادان ممکن است آن را نپوشاند و به گرمازدگی برسد.

نظر بسیاری از تفاوت های میان عسل خالص و فریبنده را می توان با بررسی خواص فیزیکی آن نیز با چشم غیر مسلح شناسایی کرد. عسل خالص متراکم است و فقط به یک جریان جریان دارد. این دارای بافت نرم است، هرگز به لایه ها جدا نخواهد شد و عطر شیرین مشخصی را ارائه می دهد. عسل خام، که عطری ترین شکل خالص آن است، اغلب احساس خستگی جزئی یا احساس سوزش خفیف در گلو را هنگام مصرف می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 20 =

GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS