خطرات باورنکردنی داروهای مسکن

مسکن
Rate this post

مسکن

داروهای مسکن دشمن درجه یک کبد هستند؛ از آنها دوری کنید!!!

متاسفانه مصرف داروهای شیمیایی به ویژه داروهای مسکن ها در ایران دقیقا مانند نقل و نبات مصرف می شوند!

از کودک تا افراد مسن به محض احساس کوچکترین دردی خودسرانه اقدام به مصرف داروهای مسکن ها می کنند.

غافل از این که این داروها چه بلایی بر سر بدن آن ها، مخصوصا کبد می آورند که نیاز به درمان کبد چرب دارند

یکی از مواردی که افراد را با اختلال کارکرد کبد مواجه می‌کند، مصرف بیش از حد داروهای مسکن است. داروهایی که عمدتاً در این اختلال‌ها نقش دارند، استامینوفن، ژلوفن، بروفن و دیکلوفناک هستند. اینها به عنوان داروهای مسکن در افراد استفاده می‌شوند و اختلال کارکرد کبدی را ایجاد می‌کنند.

داروهای مسکن به سلول‌های کبدی آسیب وارد کرده و مشکلات فراوانی را برای افراد ایجاد می‌کند. بنابراین استفاده بی‌رویه و غیرمنطقی از داروهای مسکن‌ ها عوارض دارد و حتماً باید با تجویز پزشک انجام شود.

کسانی که مجبور هستند، داروهای ضد فشار خون و ضد صرع استفاده کنند، اگر به همراه آن داروی مسکن مصرف شود، به دلیل تداخل این داروها با یکدیگر ممکن است اختلالات کارکرد کبد تشدید شود و بایستی برای درمان کبد چرب افدام کنند.

اگر داروهای مسکن در فردی استفاده شود که زمینه مشکلات کبد، قلب، کلیه و… داشته باشد، عوارض استفاده از داروهای مسکن‌ ها بیشتر خواهد بود.

مسکن

مصرف بی رویه داروهای مسکن‌ ها از علل شایع افزایش آنزیم‌های کبدی

ایران در رده کشورهایی است که بالاترین میزان مصرف داروهای مسکن را داراست. مصرف این داروها موجب اختلال در کارکرد کبد می‌شود.

مصرف بعضی از داروها مثل استاتین‌ها که برای کنترل کلسترول استفاده می‌شود، مصرف الکل، نارسایی قلبی، هپاتیت آ، ب و د، بیماری کبد چرب غیرالکلی، چاقی و داروهای مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن از علل شایع افزایش آنزیم‌های کبدی هستند که جهت کاهش آن باید نسبت به درمان کبد چرب اقدام کرد.

گاه آنزیم‌های کبدی به علل مختلفی مانند مصرف الکل یا داروهای مسکن‌  افزایش می‌یابند که عمدتا در صورت برطرف شدن علت بوجودآورنده آن، پس از گذشت یک هفته خودبه خود برطرف می شود و مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند.

در مواردی که میزان آنزیم‌های کبدی بالا باشد، بافت کبدی آسیب می بیند و ادامه این روند منجر به سیروز کبدی و نهایتا سرطان کبد می شود که در این مرحله درمان کبد چرب با مشکل مواجه خواهد شد.

افزایش آنزیم‌های کبدی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند و بیمار تا قبل از انجام آزمایش از بیماری خود بی‌اطلاع است.

در مواردی که ابتلا به هپاتیت موجب افزایش آنزیم‌های کبدی شود، اولین علامت به صورت زردی پوست و بی‌اشتهایی نمایان می‌شود.

تمامی افراد باید هنگام مصرف داروها به ویژه داروهای مسکن‌ بسیار محتاطانه عمل کنند و از مصرف بی رویه و خودسرانه داروهای مسکن جدا اجتناب کنند.

مسکن

خانمهایی که مرتب داروهای مسکن میخورید، حواستان باشد

باور كردنش سخت است اما واقعیت دارد. داروهای مسكن‌ می‌توانند به كبدتان آسیب برسانند: «یكی از موارد دیگر كه می‌تواند عوارض كبدی داشته باشد داروهای مسكن‌ هستند مثل بروفن، ایندومتاسین و دیكلوفناك. اینها داروهایی هستند كه می‌توانند عوارض كبدی ایجاد كنند به‌خصوص اگر فردی دچار بیماری مزمن كبدی است توصیه ما این است كه هرگز از این داروهای مسكن‌ استفاده نكند و اگر می‌خواهد داروی مسكنی مصرف كند استامینوفن نسبت به بروفن و ایندو متاسین داروی مطمئن‌تری است.

 

تحقیقات اخیر پزشکان بیمارستانˈبی دبیلو اچˈ(BWH )نشان می‌دهد که مصرف بی رویه داروهای مسکن باعث کاهش شنوایی می‌شود

افرادی که به محض احساس درد در ناحیه سر، گردن و سایر نقاط بدن به داروهای مسکن روی می‌آورند در معرض خطر کاهش شنوایی قرار دارند.

این خبر بیشتر خطاب به زنانی است که در هفته بیش از دو روز از داروهای ˈایبوپروفنˈ و ˈاستامینوفنˈ استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که خطر کاهش شنوایی پس از مصرف بی رویه داروهای مسکن، زنان پایین‌تر از پنجاه سال را بیشتر تهدید می‌کند.

 

مسکن

داروهای مضر برای کبد کدامند

حدود 60 درصد از موارد آسیب کبدی ناشی از دارو، به مصرف داروهای آنتی بیوتیک و ضدتشنج ها نسبت داده شده است

کورتیکواستروئیدها برای هپاتیت های الکلی و هپاتیت های اتوایمیون سودمندند. اما در آسیب های کبدی ناشی از مصرف دارو چندان مورد بررسی قرار نگرفته اند. به هر صورت چنین توصیه می شود که هپاتیت های شبه اتوایمیون ناشی از مصرف دارو ، با قطع داروی مشکوک و نیز تجویز کورتیکواستروئیدها کنترل شوند.

آسیب کبدی ناشی از مصرف دارو بیش از هپاتیت های ویروسی موجب نارسایی حاد کبدی می شود. نوع آسیب کبدی ناشی از مصرف دارو، در نتایج درمانی آن نقش بسزایی دارد

ان استیل سیستئین، کاربرد اثبات شده ای در مسمومیت کبدی ناشی از استامینوفن دارد، اما نقش آن در سایر آسیب های کبدی ناشی از مصرف دارو مشخص نیست

طبق دستورالعمل های بین المللی، ان استیل سیستئین ممکن است در بزرگسالان مبتلا در مراحل اولیه آسیب حاد کبدی در نظر گرفته شود، اما در مورد خردسالان با آسیب شدید کبدی ناشی از مصرف دارو تجویز نمی شود؛ زیرا در انواع غیرمرتبط با استامینوفن، با افت شانس بقای بیمار مرتبط دانسته شده است

آنتی بیوتیک ها (آموکسی سیلین-کلاوونات، تریمتوپریم-سولفامتوکسازول، آزیترومایسین)، بیشترین ارتباط را با ابتلا به آسیب مزمن کبدی ناشی از مصرف دارو دارند.

مسکن

انواع آسیب کبدی ناشی از مصرف داروهای مسکن

آسیب کبدی ناشی از مصرف داروهای مسکن بیش از هپاتیت های ویروسی موجب نارسایی حاد کبدی می شود. نوع آسیب کبدی ناشی از مصرف دارو، در نتایج درمانی آن نقش بسزایی دارد.

آسیب کبدی ناشی از مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن، پیش آگهی بهتری دارد و مدت این آسیب محدود است؛ زیرا در آسیب کبدی ناشی از مصرف دارو در مقایسه با آسیب کبدی با علت ناشناخته، سلول های کبدی زودتر تجدید می شوند.

آسیب کبدی حاد هپاتوسلولار، شایع ترین شکل آسیب کبدی ناشی از داروی ایدیوسنکراتیک است و 90 درصد تمامی موارد را شامل می شود و با خطر مرگ و میر 10 تا 50 درصدی مرتبط است.

مسکن

این داروهای مسکن مشهور، دشمن درجه یک کبد است؛ از آن دوری کنید!!!

استامینوفن و نارسایی کبدی

بسیاری از داروهای مسکن مانند اکسدرین و تیلنول و بسیاری از قرص های سرما خوردگی حاوی استامینوفن از داروهای پر مصرف و محبوب هستند.

این داروها در دراز مدت و حتی در کمترین دوزها می تواند خطرات جدی برای بدن انسان از جمله کبد داشته باشد.

یکی از مرگبارترین اتفاقات استفاده همزمان دو داروی دارای استامینوفن مانند داروهای مسکن و قرص های سرما خوردگی است.

این کار به سرعت می تواند کبد انسان را از پای درآورد!

نتایج یک تحقیق که در مجله پزشکی آمریکا منتشر شده بود شاهد این مساله است که داروهای مسکن مثل استامینوفن یک سم مهلک برای کبد است.

در یک تحقیق ۱۴۵ داوطلب با کبد سالم حضور داشتند که آن ها را به ۳ دسته تقسیم کرده و به یک گروه استامینوفن کدئین، به گروه دیگر استامینوفن و به گروه سوم دارونما داده شده بود.

پس از یک دوره دو هفته ای دو گروهی که استامینوفن دریافت کرده بودند ۳۱ تا ۴۴ درصد افزایش آنزیم های کبدی را در آزمایش خون نشان دادند.

 

درموارد استفاده طولانی مدت یا مسمومیت با استامینوفن، ذخایر گلوتاتیون تخلیه می‌گردد و در نتیجه آسیب کبدی رخ می‌دهد.

مصرف استامینوفن به میزان بیش از ۴ گرم در ۲۴ ساعت در افراد الکلیک باعث ایجاد سندرم استامینوفن ـ الکل و نارسایی حاد کبدی می‌گردد!

مسکن

حقیقت ترسناک مصرف استامینوفن

می توان گفت که استامینوفن از خطرناک ترین داروهای موجود است و ترسناک تر از آن این مساله است که در اکثر خانه ها این دارو به راحتی یافت می شود.

متاسفانه مصرف این دارو همراه با الکل به شدت خطرناک و حتی کشنده است.

ترکیب استامینوفن با الکل که معمولا برای رفع خماری و یا سردرد استفاده می شود ریسک آسیب به کلیه را ۱۲۳ درصد بیشتر می کند

این که داروهای مسکن عوارض جانبی زیادی دارند مساله تازه ای نیست اما متاسفانه افزایش آمار بروز آسیب های ناشی از مصرف خودسرانه دارو در کشور بسیار نگران کننده است.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”بهترین وکاملترین بسته آموزش تصویری کبد چرب شامل 4 ساعت انواع فیلمهای آموزش درمان کبد چرب از اساتید طب سنتی با 90 درصد تخفیف” style=”outline-custom” outline_custom_color=”#666666″ outline_custom_hover_background=”#8224e3″ outline_custom_hover_text=”#ffffff” align=”center” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fdrgiahi.com%2Fproduct%2Ftreating-fatty-liver%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row] [vc_row][vc_column][vc_column_text]

نظرات شما برای ما ارزشمند است و پاسخگوی آنها خواهیم بود، لطفا نظرات خود را در پایین صفحه اعلام کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + چهار =

GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS