در این مواقع نوشیدن آب را فراموش کنید!

Rate this post

آب

عوارض خوردن آب همراه با غذا

همراه با غذا آب خوردن خیلی مضر است و باعث سوءهاضمه می‌شود. یکی از علل بروز کبد چرب و تجمع چربی در کبد مصرف بلافاصله آب بعد از غذا است.

مخصوصا اگر آب بسیار سرد باشد چرا که هضم غذا مختل می‌شود و کبد توانایی کارش کاهش پیدا می‌کند. همچنین نوشیدن آب سرد بعد از غذاهای گرم, ترشی‌ها, شیرینی‌ها و بعد از حمام به شدت مضر است.

 

 

آب

چه زمانی نوشیدن آب موجب ایجاد کبد چرب می‌شود؟

شایع‌ترین دلیل ایجاد کبد چرب آب خوردن بین غذا، استرس، مصرف الکل، مصرف دارو بیش از حد معمول و مصرف غذاهای فست‌فودی مثل سوسیس و کالباس و پنیر پیتزا است.

وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده است. بیماری کبدچرب امروزه با تغییر در نحوه غذاخوردن و گرایش مردم به مصرف فست‌فود بیشتر به چشم می‌خورد.

 

همیشه زمانی که عطش واقعی وجود دارد مایعات خورده شود عطش غیر واقعی را می‌توان از اینجا تشخیص داد که شخص با آب خوردن تشنگی اش برطرف نمی‌شود و به اصطلاح تشنگی کاذب دارد و در این زمان بیشتر به مایعات میل پیدا می‌کند.

آب

چرا نباید همراه غذا آب بنوشیم؟

نوشیدن آب همراه با غذا موجب اختلال در عمل هضم می‌شود،

نوشیدن مایعات حدود 2 ساعت بعد از غذا می‌تواند مفید باشد.

بهتر است از حدود 15 تا 20 دقیقه مانده به غذا و 1 تا 2 ساعت پس از غذا، مایعات استفاده نشود و تنها غذا سر سفره گذاشته شود و مایعات سر سفره نباشد.

با نوشیدن مایعات همراه با غذا ممکن است شخص دچار نفخ، ریفلاکس، سنگینی پس از غذا خوردن و سنگینی‌ سر، دل‌پیچه،‌ اسهال و دفع غذا از سیستم گوارش به صورت هضم نشده؛ شود.

گاهی نیز به دلیل اینکه روند هضم غذا به درستی انجام نمی‌شود و غذای معده به موقع تخلیه نمی‌شود، در فرد تهوع ایجاد می‌شود

اگر شخص تشنه شود، تا حد امکان باید جلوی تشنگی خود را بگیرد؛ یا ابتدا تشنگی خود را رفع کند و نیم ساعت بعد غذا بخورد یا تحمل کند. بعد از حداقل 1 تا 1.5 ساعت از غذا خوردن فرد می‌تواند آب بنوشد.

هر چه حجم آب بیشتر باشد، ضرر آن هم بیشتر است. نوشیدن آب حدود 2 ساعت بعد از غذا می‌تواند مفید باشد، زیرا به دفع فضولات ایجاد شده به دنبال عمل هضم از معده و روده کمک می‌کند.

آب

در این مواقع نوشیدن آب را فراموش کنید!

باید دقت گنید که آخوردن مایعات بلافاصله بعد از غذا سبب کاهش حرارت معده و سو هاضمه می شود. در صورت عطش کاذب یا هوای گرم، وقتی فرد تشنه شود در حین غذا نباید مایعات نوشید و باید تا بروز عطش صادق صبر کرد.

دقت کنید که نوشیدن آب بعد از خوردن برخی میوه جات اصلا توصیه نمی شود به عنوان مثال بعد از خوردن میوه های تر مثل هندوانه و مرکبات مصرف آب سبب ضعف می شود زیرا مصرف آب موجب فساد هضم در معده می شود. همچنین، نوشیدن آب گرم بعد از غذاهای شور و نوشیدن آب سرد بعد از غذاهای شیرین نیز ممنوع است.

برخی از متخصصان تغذیه و رژیم سال‌هاست که به اشتباه مردم را تشویق به نوشیدن مایعات حین یا درست قبل از خوردن غذا می‌کنند و در نگاه عموم هم این حرف منطقی به نظر می‌رسد: نوشیدن بیش‌تر مایعات معده شما را پر کرده و در نتیجه شما کم‌تر میل به غذا پیدا می‌کنید. اما همان‌طور که دانشمندان دریافته‌اند عملی کردن این ایده پیامدهای ناخواسته‌ای روی توانایی بدن شما در هضم درست و بهینه غذاها و جذب مواد مغذی خواهد داشت و این مسئله اصلا برای سلامت بدن شما خوب نیست.

توصیه می‌کند که نیم‌ساعت قبل و نیم‌ساعت بعد از خوردن غذا چیزی ننوشید. او می‌گوید اگر واقعا مجبور به این کار شدید مقادیر اندکی آب بخورید چراکه در غیر این‌ صورت، اسید هیدروکلرویک که وجود آن در بدن برای شکستن درست غذاها در داخل معده ضروری است، رقیق شده و این مسئله فرایند هضم را دچار مشکل می‌کند.

آب

وجود مایع اضافی در حین خوردن غذا ممکن است باعث نفخ، سوء هاضمه و حتی عدم جذب مواد مغذی شود

معده دوست دارد میزان اسید موجود در خود را در سطح یک تا ۲ در مقیاس PH نگه دارد که این میزان به خرد کردن پروتئین‌ها، تحریک ترشح آنزیم‌های هضم غذا، جذب ویتامین‌هایی نظیر ویتامین B12 و در نهایت هضم آسان غذا کمک می‌کند. وقتی شما در حین خوردن غذا مایعات بنوشید، شما سرعت کل فرایند هضم را کاهش داده که این مسئله باعث نفخ و اختلال در هضم می‌شود. گرچه نوشیدن مایعات حین خوردن غذا ممکن است کمی باعث کاهش کالری دریافتی شود اما به ضررهایی که به بدن می‌زند نمی‌ارزد.

اگر مصرف مایعات همراه غذا برایتان دردناک بوده و احساس نفخ برایتان به جا گذاشته یا ریفلاکس تان را بدتر می کند، پیش از غذا یا بین وعده ها مایعات بنوشید.

در واقع نوشیدن کمی مایعات به همراه غذا مشکل حادی ایجاد نمی کند اما این که به همراه هر قاشق مقداری مایعات بنوشید و یا این که از آب بسیار یخ در بین غذا و یا بلافاصله پس از غذا استفاده کنید دچار مشکلاتی خواهید شد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پانزده =

GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS