نوشابه ها چه بلایی بر سر کبدتان می آورند؟

نوشابه
Rate this post
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نوشابه

ضررهای نوشابه ، و خطر ابتلا به کبد چرب و بیماری های متابولیک

ارتباط بین مصرف نوشیدنی های شیرین شده با ساکاروز (نوشابه های معمولی) با چاقی، سندرم متابولیک و اختلالات قلبی عروقی در مطالعات کوتاه مدت مختلف نشان داده شده است

نتایج نشان داد که مصرف روزانه نوشابه های معمولی به مدت 6 ماه سبب افزایش تجمع چربی خارجی و لیپید ها در مقایسه با شیر، نوشابه رژیمی و آب شد.

مصرف روزانه نوشابه های معمولی (شیرین شده با ساکاروز) با چاقی مرتبط است و سبب افزایش خطر ابتلا به کبد چرب و نیاز به درمان کبد چرب و افزایش کلسترول و تری گلیسرید می گردد و این عوامل نیز سبب افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و متابولیکی هستند

 

نوشابه

ضررهای نوشابه – نوشابه کبدتان را چرب می‌کند

صرف روزانه حتی یک نوشیدنی شیرین از جمله نوشابه های گازدار و آب میوه های صنعتی خطر ابتلا به بیماری کبد چرب (نیاز به درمان کبد چرب) را افزایش می‌‎دهد

متخصصان معتقدند این نوشیدنی ها به دلیل محتوای بالای قند و کالری باید فقط به صورت گاهگاهی مصرف شوند و مصرف روزانه آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود

 

 

نوشابه

ضررهای نوشابه – مصرف بیش از حد نوشابه و کبد چرب در کودکان

کودکان و نوجوانانی که معمولا از نوشیدنی‌های شیرین و دارای مقادیر بالایی از فروکتوز مصرف میکنند بیشتر احتمال دارد که مبتلا به استئاتوهپاتیت غیر الکلی شوند.

مصرف فروکتوز در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی منجر به افزایش سطح اسید اوریک خون می‌شود.

باید تلاش بیشتری انجام بدهیم تا مصرف نوشابه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین فروکتوز دار را در کودکان ونوجوانان کاهش دهیم

متاسفانه میزان بروز بیماری کبدچرب در سنین کودکی و نوجوانی نیز در حال افزایش است که یکی از علل اصلی آن همین نوشابه های گازدار است.

کودکان و نوجوانان بیش از سایر گروه های سنی در اثر مصرف نوشابه های گازدار در معرض پوکی استخوان قرار دارند و در سنین بالاتر در معرض شکستگی ها و دردهای استخوانی قرار می گیرند

ضررهای نوشابه – ابتلا به بیماری کبد با مصرف انواع نوشابه

چه نو شابه های فاقد قند و چه نوشابه های رژیمی، پر از شیرین کننده های مصنوعی و دی اکسیدکربن بالا هستند که منجر به بیماری کبد می شود.

نوشابه

ضررهای نوشابه – مشکلات کبدی با مصرف نوشابه های انرژی زا

پزشکان در نمونه ای دریافتند که مردی ۵۰ ساله بعد از مصرف مداوم نو شابه های انرژی زا به مدت سه هفته، دچار هپاتیت حاد شد

به نظر می رسد نو شابه های انرژی زا مسبب اصلی این مشکل هستند و ماده موجود در آن یعنی ویتامین B۳ مقصر اصلی است.

نوشابه انرژی زا مصرف شده توسط این مرد حاوی ۴۰ میلیگرم ویتامین B۳ بوده که دو برابر میزان موردنیاز روزانه بدن یعنی ۲۰-mg است. از آنجائیکه این مرد روزی ۴ تا ۵ نوشابه انرژی زا می نوشیده، در حقیقت روزی بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیگرم ویتامین B۳ مصرف می کرده است.

مصرف بیش از ۵۰۰ mg ویتامین B۳ در یک روز تاثیرات سمی بر کبد دارد

نوشابه

ضررهای نوشابه – ابتلا به کبدچرب در پی مصرف نوشابه های گازدار

هر نو شابه حداقل حاوی 10 قاشق چایخوری شکر، کافئین و اسیدفسفریک و اسیدسیتریک است.

نو شابه های گازدار هر ساله جان 184 هزار نفر را در جهان می گیرد و مهمترین عامل چاقی است و خود چاقی ، بیماری های دیگر مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی را در پی دارد.

همچنین کافئین موجود در نوشابه موجب افزایش فشار خون و افزایش قند خون می شود.

مصرف زیاد نو شابه ها می تواند مقدار زیاد و بیش از مجاز رنگ مصنوعی را وارد بدن مصرف کننده کند.

برخی افزودنی های دیگر مانند اسیدفسفریک نیز در بیشتر نوشابه های گازدار وجود دارد که در ایجاد پوکی استخوان و عوارض استخوانی نقش دارند.

نو شابه های گازدار عامل مخربی برای سلامت دندان ها بوده و موجب کاهش مقاومت به خوردگی، پوسیدگی، تحلیل املاح دندانی وکاهش استحکام دندان می شود

نوشابه

ضرورت قطع مصرف نوشابه بخاطر ضررهای نوشابه

در توصیه های تغذیه ای برای ارتقای سلامت جامعه بخاطر ضررهای نوشابه  باید مصرف این نوشابهها قطع شود.

مصرف این نو شابه ها باید با نو شابه های بدون قند جایگزین شده و به تدریج مصرف این دو نوع نو شابه نیز قطع شود و بجای آن از دوغ، دوغ کفیر و آب میوه های طبیعی برای تغذیه کودکان، نوجوانان و بالغین یا سالمندان استفاده شود.

بهتر است در مدارس، دبیرستانها، دانشگاها و سایر اداره ها و سازمانها  به علت ضررهای نوشابه ، فروش نو شابه ها ممنوع شود و بجای آن از انواع شیر مانند شیر معمولی، شیرکاکائو و شیر موز، انواع دوغ، دوغ کفیر و آب میوه های طبیعی استفاده شود.

نوشابه

ضررهای نوشابه – مصرف نوشابه و تجمع چربی

نوشیدن نو شابه های معمولی بصورت روزانه باعث افزایش مقدار چربی در کبد و ماهیچه ها واطراف ارگانهای موجود در شکم می گردد. بر اساس تحقیقات موجود انباشته شدن این نوع چربی در ناحیه ی شکم با افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی مرتبط می باشد که نیاز به درمان کبد چرب دارند.

 

 

 

 

ضررهای نوشابه – افراد مبتلا به کبد چرب نوشابه نخورند

یکی از دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب، مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین است. بر این اساس مصرف زیاد نوشابه، و ضررهای نوشابه ، آب میوه های صنعتی برای بیماران مبتلا به کبد چرب توصیه نمی شود.

نوشابه

ضررهای نوشابه – مواد قندی،نوشابه های شیرین و آب میوه های صنعتی عامل ابتلا به بیماری کبد چرب

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، مصرف روزانه حتی یک نوشیدنی شیرین از جلمه سودا و سایر نوشیدنی های گازدار و آب میوه ها خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می دهد.

این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه نوشیدنی های شیرین شده خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش می دهد.

 

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”کامل ترین بسته آموزش درمان کبد چرب در منزل” style=”custom” custom_background=”#ed0404″ custom_text=”#666666″ size=”lg” align=”center” button_block=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fdrgiahi.com%2Fproduct%2Ftreating-fatty-liver%2F||target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 15 =

GET IT NOW
500% MORE SUBSCRIBERS
EFFICIENCY
BOOST YOUR SALES
CREATIVITY
INSPIRE YOUR VISITORS
BE UNIQUE
CREATE UNIQUE POPUPS